Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Inca o infrangere “acasa”: Stiinta M.D. Bacau-HC Odorhei 20-23 (9-9)

Inca o infrangere “acasa”: Stiinta M.D. Bacau-HC Odorhei 20-23 (9-9)

stiinta bacau -hc odorhei handbal masculin In etapa a_XX-a a Ligii Nationale de handbal masculin, sambata seara, Stiinta Municipal Dedeman Bacau a pierdut pe teren propriu in fata formatiei HC Odorhei, 20-23.

Bacauanii au bifat doua victorii la rand inainte de partida de pe teren propriu cu HC Odorhei, ocupanta locului secund in campionat.

Cu sala plina, bacauanii au inceput bine partida, conducand cu 5-2 in minutul 12. A fost si meritul lui Raducu Tamas, portarul bacauanilor avand cateva interventii providentiale. A fost randul portarului Levente Szabos a se evidentieze, iar Odorhei trece la conducere cu 6-5 in minutul 17. Oaspetii au condus pana in minutul 26, bacauanii egaland la 8 prin Alin Campan, fost jucator la Odorhei. De alftel in aceasta partida s-au evidentiat si cativa jucatori de la Odorhei care au evoluat in trecut la formatia bacauana. Ambele echipe au mai marcat cate un gol pana la pauza, iar scorul era egal 9, dupa primele 30 de minute de joc.

In repriza secunda,  echilibrul s-a mentinut pana in minutul 43, cand bacauanii aveau doua goluri avans, 16-14. Cu Vladimir Rusia in mare pofta de joc, cu 6 goluri marcate in repriza secunda, Odorhei revine la conducere in minutul 47. De mentionat ca la jumatatea reprizei secunde, in poarta oaspetilor a intrat Shota Tevzadze, georgianul fiind pentru prima data din postura de adversar dupa ce a evoluat la formatia bacauana, pana la startul acestui sezon competitional.

Nu a mai avut loc nicio rasturnare de scor, HC Odorhei demonstrand ca este echipa mai coerenta si lucida in joc si pe banca, iar oaspetii obtin victoria la cu 23-20.

Cu aceasta infrangere, bacauanii raman pe locul 7 in clasament, cu 28 de puncte, in timp ce HC Odorhei urca pe primul loc in clasament, cu 39 de puncte dupa 18 partide disputate.

Stiinta Municipal Dedeman Bacau: Raducu Tama, Valeriu Erhan, Stefan Grigorass – Dragos Iancu (1 gol), Ionut Rotaru (4), Marius Bondar, Victor Vartic (3), Josep Masachs (2), Celestin Michelin (4), Mikk Pinnonen (4), Rares Paunica, Vladimir Carali, Martin Johannson, Alin Campan (2), Claudiu Stan. Antrenor principal: Mateo Garralda.

HC Odorhei: Levente Szabo, Shota Tevzadze, Szilard Orban – Mitko Stoilov, Andrei Mihalcea (1), Attila Komporaly, Adrian Sipos (1), Vladimir Rusia (8), Levente Orban, Goran Kuzmanoski (3), Botond Ferenzi, Andras Szasz, Lazo Maynov (2), Chike-Osita Onyejekwe (4), Ionut Ramba (4). Antrenor principal: Vlad Emil Caba.