Home » Baschet, International » J.O. Rio 2016 – Baschet masculin: Primul test serios pentru americani! SUA – Australia 98-88

Carmelo Anthony SUA baschet JO Rio Principala favorita la aur s-a intrebuintat serios in meciul cu Australia, echipa ce a condus SUA dupa primele 20 de minute de joc, cu 54-49.

Daca in primele doua etape, echipa Statelor Unite ale Americii si-a dominat copios adversarii, meciul din cea de-a treia etapa s-a dovedit mult mai dificl.

Australienii aveau doua victorii aparent surprinzatoare, cu Franta si Serbia, dar a urmat inca un meci bun in fata marii favorite la aur, Statele Unite ale Americii.

Australienii au jucat cu determinare, conducand dupa doua sferturi cu 54-49. Americanii s-au trezit in sferturl 3, pe care l-au terminat in avantaj, 70-67. Ultimul sfert a fost extrem de spectaculos, fiind nevoie de evolutia de exceptie a lui Carmelo Anthony pentru ca americanii sa se desprinda decisiv. Carmelo a reusit 4 cosuri de 3 puncte in ultimul sfert, iar SUA se impune in final cu 98-88.

Carmelo Anthony a fost cel mai bun jucator al partidei, cu 31 de puncte si 8 recuperari, in timp ce de la australieni s-a evidentiat Patty Mills ( 30 de puncte) si Matthew Dellavedova (11 puncte, 11 pase decisive si 6 recuperari). De mentionat si replica foarte buna a Australiei, care parea victima sigura la aceasta editie a Jocurilor Olimpice.

Australia – SUA   88-98   (29-29, 25-20, 13-21, 21-28)