Home » Handbal, National » J.O. Rio 2016: Brazilia ne-a predat o lectie de handbal! Tricolorele au marcat doar 4 goluri in repriza secunda

brazilia Fetele noastre n-au rezistat ritmului nebun impus de brazilience, pierzand la 13 goluri diferenta partida cu Brazilia.

Dupa ce a pierdut suprinzator cu Angola in prima etapa, Romania avea nevoie de un rezultat pozitiv in cel de-al doilea meci, cel in compania Braziliei, echipa ce a tercut in prima etapa de campioana mondiala en-titre.

Partida s-a pierdut inca de la intonarea imnurilor, cele doua echipe avand atitudini total diferite, braziliencele fiind implicate trup si suflet.

Gazdele au inceput in forta partida, conducand cu 5-1 in minutul 7. Practicand o aparare agresiva, braziliencele ne-au incurcat serios, tricolorele ratand multe oportunitati de gol. Chiar daca Amorim a primit cartonasul rosu in minutul 16, dupa un fault la Melinda Geiger, gazdele aveau 5 goluri avantaj dupa primele 30 de minute de joc, 14-9.

Daca prima repriza a fost slaba pentru tricolore, cea de-a doua parte a fost cu adevarat dezastruasa. In urmatoarele 30 de minute Romania a reusit sa marcheze doar 4 goluri, iar Brazilia se impune cu un neverosimil 26-13. Ana Paula Belo a fost principala marcatoare a partidei, cu 8 goluri, in timp ce Cristina Neagu a punctat de 6 ori.

Este o infragere dureroasa, dar Romania inca mai are sanse de calificare in sferturile de finala. Totusi, e nevoie de o atitudine total schimbata pentru a reusi un rezultat pozitiv in partida cu Muntenegru.

Brazilia – Romania   26-13 (14-9)

Brazilia: BELO Ana Paula (8goluri ), FACHINELLO Deonise (4), MARTINEZ Alexandra (4), Amorim (2), ROCHA Samira (2), ARENHART Barbara (1 gol), DINIZ Fabiana (1), PIEDADE Daniela(1), FRANCA DA SILVA Fernanda (1)  QUINTINO Jessica (1), ROCHA Francielle (1).

Romania: NEAGU Cristina (6 goluri), GEIGER Melinda (2) , MANEA Oana (2), ARDEAN ELISEI Valentina (1), VIZITIU Patricia (1) CHIPER Laura (1).