Home » Handbal, International » J.O. Rio 2016: Franta-Rusia, finala olimpica la handbal feminin

J.O. Rio 2016: Franta-Rusia, finala olimpica la handbal feminin

franta rusia finala handbal feminin jocurile olimpice S-au stabilit cele doua finaliste ale acestei editii a Jocurilor Olimpice la handbal feminin, Franta si Rusia luptand pentru aur dupa ce au trecut la limita in semifinale de Olanda, respectiv Norvegia.

Istorie pentru Franta

Olanda si Franta s-au intalnit in prima semifinala, olandezele trecand surprinzator in sferturi de Brazilia. Cele doua echipe s-au intalnit si in faza grupelor, Franta castigand cu 18-14.

In semifinala, frantuzoaicele au dominat a doua parte a primei reprize, terminand cu 4 goluri avans dupa primele 30 de minute de joc, 17-13

A fost o repriza secunda cu multe greseli si putine goluri marcate. Franta conducea cu 24-22 cand mai erau 8 minute de joc, din acel moment marcandu-se doar un singur gol, reusit de Olanda, in minutul 57. Cu 3 secunde ramase de joc,  Lois Abbingh arunca la poarta, dar mingea loveste bara si frantuzoaicele se impun la limita in acest meci. Pentru Franta, aceasta este o performanta istorica, reusind accederea pentru prima data intr-o finala a Jocurilor Olimpice la handbal feminin.

Olanda – Franta   23-24 (13-17)

Olanda: VAN DER HEIJDEN Laura (8), GROOT Nycke (3), SNELDER Danick (2), GOOS Michelle (2), SMEETS Martine (2), POLMAN Estavana(2), ABBINGH Lois (1), VAN OLPHEN Sanne (1), BROCH Yvette (1), MALESTEIN Angela (1).

Franta: PINEAU Allison (7), LACRABERE Alexandra (6), DEMBELE Siraba (3), NIOMBLA Gnonsiane (3), AYGLON SAURINA Camille (1), LANDRE Laurisa (1), PROUVENSIER Marie (1),  EDWIGE Beatrice(1), NZE-MINKO Estelle (1).

Norvegia-Rusia, handbal la cel mai inalt nivel

Cea de-a doua semifinala a fost extrem de spectaculoasa, meciul dintre Norvegia si Rusia ridicandu-se la inaltimea asteptarilor. A fost un meci superb, cu de toate, cele doua echipe practicand un joc variat, cu executii deosebite.

Rusia a condus cu 18-16 la pauza, insa Norvegia nu a cedat jocul, urmand o repriza secunda foarte spectaculoasa, cu dese rasturnari de scor. Cand mai erau 39 de secunde de joc, Norvegia a egalat la 30, dar rusoaicele au atacat rapid si au marcat cu doar  18 secunde ramase din timpul regulamentar. Norvegiencele s-au napustit in atac si reusesc golul egalizator cu 4 secunde ramase de joc. Acest meci “thriller s-a incheiat nedecis dupa 60 de minute, fiind nevoie de doua reprize de prelungiri. Ritmul a fost extrem de spectaculos si in prelungiri, cu multe executii superbe.
Rusoaicele au condus din nou pe final, cand mai erau 30 de secunde de joc, norvegiencele fiind nevoite sa egaleze, din nou, pentru a nu pierde meciul. Camilla Herrem a aruncat din unghi inchis, o bolta peste portarul Rusiei, dar mingea trece putin pe langa poarta si trupa lui Evgenii Trefilov se califica in finala olimpica.

Norvegia – Rusia 37-38 (33-34), 31-31 (16-18)

Norvegia: MORK Nora(14), HERREM Camilla(6), KRISTIANSEN Veronica (5), KURTOVIC Amanda (5), LOKE Heidi (4), OFTEDAL Stine Bredal (2), SOLBERG Sanna (1),

Rusia: BOBROVNIKOVA Vladlena (8), DMITRIEVA Daria (7), KUZNETSOVA Polina (5),  BLIZNOVA Irina (4), ILINA Ekaterina (4), VYAKHIREVA Anna (3), SEN Anna (2), PETROVA Mayya (2), AKOPIAN Olga (1), , SUDAKOVA Marina (1), MARENNIKOVA Ekaterina (1).

Asadar Rusia si Franta se vor lupta pentru aurul olimpic, in timp ce Olanda si Norvegia vor juca pentru locurile 3-4.  Cele doua meciuri se vor disputa sambata, 20 august.