Home » Handbal, International, National » J.O. Rio 2016: Victorie mare cu Spania, dupa un meci nebun!!! Romania-Spania 24-21 (13-11)

Romania handbal feminin In penultimul meci din grupa, Romania a invins Spania la capatul unui meci cu adevarat nebun, iar rezultatul mentine echipa noastra cu sanse la calificarea in sferturi.

Romania avea doar varianta victoriei in partida cu Spania, echipa ce a invins surprinzator Brazilia in etapa precedenta.

Fetele noastre au aratat aceeasi determinare ca in meciul cu Muntenegru, avand un inceput bun de joc contra ibericelor. Practicand un joc variat pe faza ofensiva, tricolorele s-au distantat la 6-3 in minutul 10, ibericele fiind nevoite sa incerce mai multe sisteme de aparare.

Cu Paula Ungureanu in mare forma si Cristina Neagu responsabila in dese randuri si cu pasa decisiva, Romania conducea la pauza cu 13-11, in fata unei echipe extrem de incapatanate, care nu a cedat jocul.

Fetele noastre au inceput excelent repriza secunda, avand 6 goluri avantaj in minutul 36, 17-11. Totusi, ibericele nu au cedat nici de aceasta data si cu o aparare mult mai compacta au reintrat in joc. Timp de 9 minute, fetele noastre au marcat doar un singur gol, iar Spania a trecut la conducere, 19-18.

Paula Ungureanu a continuat sa aiba interventii providentiale si “tricolorele” revin la jocul combinativ de la inceputul partidei.Pe final de joc, Spania nu a mai facut fata ritmului impus de fetele noastre si Romania se impune cu 24-21, la capatul unui meci aprig disputat.

Cristina Neagu si Paula Ungureanu au fost din nou magnifice, dar trebuie sa mentionam si evolutiile bune ale altor jucatoare: Melinda Geiger, Aurelia Bradeanu, Gabriela Perianu si Laura Chiper.

Desi au avut un moment extrem de dificil in repriza secunda, cand Spania a trecut in avantaj dupa ce a fost condusa cu 6 goluri, fetele noastre au aratat tarie de caracter si au luptat pana la final. O atitudine care ne da sperante si pentru ultimul meci din grupa, cu Norvegia, in care Romania are nevoie de cel putin un egal pentru a obtine calificarea in sferturile de finala. Meciul contra campioanei mondiale en-titre se va disputa duminica, cu incepere de la ora 22:40, fiind transmis in direct si in exclusivitate pe TVR 1.

Romania: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu – Gabriella Szucs, Melinda Geiger (5), Eliza Buceschi (2), Cristina Neagu (9), Aurelia Bradeanu (2), Gabriela Perianu (2), Valentina Ardean Elisei, Oana Manea, Camelia Hotea, Florina Chintoan (1), Patricia Vizitiu (1), Laura Chiper (2). Antrenori: Thomas Ryde si Costica Buceschi.