Home » International, National, Tenis » KDB Korea Open: Alexandra Dulgheru pierde in turul 2, Irina Begu se califica in sferturile de finala

Irina Begu Astazi s-au disputat partidele din turul 2 al turneului disputat in Seul (Coreea de Sud), turneu cu premii totale in valoare de 500.ooo $.

Alexandra Dulgheru a pierdut in acesta runda in fata jucatoarei spaniole, Lara Arruabarrena, o partida terminata dupa  doua ore de joc. Arrauabarrena, numarul 113 mondial, a castigat categoric primul set, cu 6-1, dar Alexandra reuseste egalarea la seturi, dupa ce s-a impus cu 6-3 in actul secund. In setul decisiv, cele doua jucatoare au castigat pe rand pe serviciul adversarei, dar jucatoarea din Spania a gestionat mai bine finalul de joc, reusind sa se impuna cu 6-4.  Pentru calificarea in turul secund, Alexandra Dulgheru primeste 6.452 de dolari  si 30 de puncte WTA.

De mentionat este faptul ca dupa acest joc de simplu, cele cele doua adversare au facut pereche la dublu, unde au pierdut cu 7-5 6-4 (tot astazi) in sferturile de finala, in fata cuplului Janette Husarova/Arantxa Parra Santonja.

In acelasi turneu, in competitia feminina de simplu, Irina Camelia Begu, numarul 118 mondial, a reusit sa treaca in doua seturi, de Julia Goerges, cap de serie numarul 6. Primul set a fost mai dificil pentru romanca, acesta reusind sa se impuna cu 6-4. In setul secund, germanca a pierdut fara drept de apel cu 6-0.

In sferturile de finala, Irina Camelia Begu o va intalni pe jucatoarea din Rusia, Anastasia Pavlyuchenkova cap de serie numarul 3 si ocupanta locului 32 in clasamentul WTA.