Home » Fotbal, International » Leicester profita de egalul din derby-ul londonez si se distanteaza la 5 puncte fata de Tottenham. Vezi rezultatele din Premier League, 05.03.2016

leicester city Partida dintre Tottenham si Arsenal s-a terminat la egalitate, 2-2, rezultat de care profita Leicester, echipa antrenata de Claudio Ranieri invingand la limita, la Watford, cu 1-0.

Sambata, 5 martie, s-au disputat 8 partida in etapa cu numarul 29 din Premier League, primul joc al zilei fiind derby-ul londonez dintre Tottenham si Arsenal.

Tottenham era la 3 puncte in spatele liderului Leicester, dar nu a reusit sa se impuna in partida disputata acasa contra “tunarilor”. Arsenal a condus cu 1-0, prin golul inscris cu calcaiul de Aaron Ramsey (min. 39), dar Tottenham revine puternic in repriza secunda, marcand doua goluri in 3 minute, profitand si de eliminarea lui Coqelin din minutul 55. Gazdele nu au reusit sa metina rezultatul, iar Arsenal egaleaza in minutul 76, prin Alexis Sanchez.

Cea mai categorica victorie a zilei s-a inregistrat pe “Etihad Stadium”, Manchester City castigand cu 4-0 in fata “lanternei rosii”, Aston Villa, toate golurile fiind marcate in repriza secunda.

Everton si West Ham au disputat un meci spectaculos, decis in minutul 90. Everton a condus cu 2-0, desi a ramas in 10 oameni, Kevin Mirallas fiind eliminat in minutul 34 dupa ce a primit cel de-al doilea cartonas galben. Everton a avut si o lovitura de pedeapsa, nefructificata de Romelu Lukaku (min. 69), iar finalul de meci avea sa fie dominat de West Ham. Oaspetii au marcat de 3 ori in 11 minute de joc, golul victoriei fiind reusit de Dimitri Payet in minutul 90.

In ultimul meci al zilei, Leicester s-a impus la limita in deplasarea de la Watford, singurul gol al intalnirii fiind reusit de Riyad Mahrez in minutul 56, cu un sut plasat de la marginea careului.  Cu aceasta victorie Leicester isi mareste distanta la 5 puncte fata de locul secund, avand 60 de puncte dupa 29 de meciuri disputate.

Iata rezultatele si marcatorii in etapa a-XXIX-a din Premier League, 05.03.2016:

Tottenham – Arsenal   2-2 (0-1)