Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Liga Nationala, handbal masculin: Stiinta M.D. Bacau – CSU Suceava 28-19 (13-7)

Liga Nationala, handbal masculin: Stiinta M.D. Bacau – CSU Suceava 28-19 (13-7)

stiinta md bacau - csu suceava handbal masculin Bacauanii au invins pe teren propriu ultima clasata in campionatul masculin de handbal, gazdele avand 6 goluri avantaj dupa primele 30 de minute de joc.

Dupa esecul din Cupa EHF,  bacauanii au disputat primul joc din returul campionatului, in compania formatiei CSU Suceava.

Bacauanii au inceput modest primele 7 minute de joc, iar dupa 10 minute de joc scorul era doar de 4-2 pentru gazde. Sucevenii nu gasesc solutii in atac, iar bacauanii au plecat la vestiare cu 6 goluri avantaj, 13-7.

La jumatatea reprizei secunde s-a inregistrat si o “surpriza” facuta de Mateo Garralda, in teren intrand si Alin Campan, jucator folosit extrem de putin in aceasta jumatate de sezon competitional. De mentionat totusi si jocul bun al lui Rares Paunica, extrema stanga aratand pofta de joc si energie, desi a fost des folosit  de Garralda in acest tur de campionat.

Bacauanii se impun fara grij la finalul celor 60 de minute, cu scorul de 28-19, dar Stiinta e inca departe de pretentiile clubului avute la inceput de campionat, fiind pe locul 8 in clasament cu 18 puncte, dar cu doua obiective ratate, Cupa si prezenta in grupele EHF.

Stiinta Municipal Dedeman Bacau: Valeriu Erhan, Stefan Grigoras – Dragos Iancu, Ionut Rotaru (3 goluri), Victor Vartic (7), Celestin Michelin (4), Mikk Pinnonen, Florin Dospinescu, Alexandru Tarata (4), Rares Paunica (3), Bogdan Rata, Vladimir Carali (1), Martin Johannson (4), Alin Campan (2), Tin Tokic. Antrenor: Mateo Garralda.

CSU Suceava: Andrei Spiridon, Cristian Manea – Istvan Eros, Cristian Bursuc, Gabriel Burlacu (6 goluri), Srdjan Gavrilovic (1), Adrian Tirzioru (5), Ioan Tcaciuc (1), Tiberiu Popovici, Catalin Costea, Adrian Preda (1) , Marko Davidovic (4), Dusan Trifkovic (1), Mihai Sandu.  Antrenor principal: Petru Ghervan.

Evolutia scorului – min 5: 2-0, min.10: 4-2, min.15: 7-4, min.20: 9-6, min.25: 12-6, min.30: 13-7, min.35: 15-9, min.40: 18-11, min.45: 20-12, min.50: 24-13, min.60: 28-19.