Home » Fotbal, International » Manchester City este in finala Cupei Ligii, dupa ce a trecut cu 9-0 la general de West Ham United

manchester city cupa ligii West Ham United si Manchester City au disputat partida retur in semifinala Cupei Ligii Angliei, “cetatenii” reusind victoria in deplasare cu 3-0 si calificarea in finala Cupei, cu 9-0 la general.

Desi City a avut calificarea asigurata dupa ce a invins cu 6-0 pe “Etihad Stadium” trupa lui Manuel Pellegrini a facut spectacol si in deplasare, reusind sa se impuna cu 3-0.

Cu Pantilimon titular, City a dominat si in deplasare, deschizand scorul inca din minutul 3, prin reusita cu capul a lui Alvaro Negredo, la centrarea lui Marcos Lopes. Oaspetii mai puncteaza o data in minutul 24, prin reusita cu piciorul stang a lui Sergio Aguero. Negredo avea sa reuseasca dubla in aceasta partida, dupa pauza, cu un gol marcat cu stangul din 6 metri.

Astfel, cu un 9-0 la general, Manchester City se califica in finala Ligii Angliei, ultima calificare in aceasta faza a competitiei avand loc in 1976, cand “cetatenii” au invins in finala Newcastle United, cu 2-1.

Etichete:, , , , ,