Home » International, Tenis » Maria Sharapova eliminata in optimi la Roland Garros

Maria Sharapova eliminata in optimi la Roland Garros

maria sharapova Luni dupa-amiaza, Maria Sharapova a fost eliminata in doua seturi de Lucie Safarova, 7-6, 6-4, in optimile de finala ale turneului de Grand Slem de la Rolland Garros.

Campioana din 2014, cand a invins-o in finala pe Simona Halep, Sharapova a intalnit in optimi o jucatoare ambitioasa si care a crezut in sansa ei.

Cehoaica, numarul 13 mondial, a pierdut 4 meciuri din precedentele 5 intalniri directe, dar in ultimele 3 partide a dat o replica puternica rusoaicei. Asa a fost si la turneul de Mare Slem de la Rolland Garros, rusoaica  avand mari dificultati in fata numarului 13 mondial.

Safarova a condus cu 3-1 in primul set, dar rusoaica a reusit sa egaleze si sa duca meciul in tie-break. A urmat o dominatie evidenta a cehoaicei, care se impune in tie-break cu 7-3.

Rusoaica s-a vazut condusa si in setul secund, cu 3-0, dar campioana en-titre revine si egaleaza la 3. Cele doua jucatoare si-au castigat pe rand serviciul, iar la scorul de 4-5, Sharapova nu reuseste sa-si adjudece ghemul pe propriul serviciu, Safarova castigand si cel de-al doilea set, cu 6-4.
O victorie aparent surprinzatoare, dar cehoaica s-a impus meritat in fata numarului 2 mondial.

In sferturile de finala, Safarova o va intalni pe Gabrine Muguruza, jucatoarea din Spania trecand in optimi, in doua seturi, de Flavia Pennetta: 6-3, 6-4.