Home » Fotbal, International » Meci Real in El Clasico: Real Madrid – FC Barcelona 3-1

Meci Real in El Clasico: Real Madrid – FC Barcelona 3-1

real madrid barcelona Real Madrid si Barcelona au oferit un meci spectacol pe Santiago Bernabeu, cu un joc deschis, castigat de o maniera categorica de gazde, cu 3-1, dupa ce catalanii au marcat primii in minutul 4, prin Neymar.

Derby-ul Spaniei, celebrul El Clasico, s-a disputat sambata pe terenul celor de la Real Madrid, catalanii fiind la 4 puncte in fata castigatoarei Ligii Campionilor din sezonul precedent, dupa 8 etape disputate in campionat.

Catalanii au intrat mai bine in meci, marcand in minutul 4 prin Neymar, dupa o centrare venita de la Luis Suarez, sutul brazilianului de la 16 metri invingandu-l pe Iker Casillas.  De mentionat ca Luis Suarez a disputat primul joc in tricoul Barcelonei din cauza suspendarii primite dupa incidentul cu Giorgio Chellinii de la Campionatul Mondial de fotbal din Brazilia.

Madrilenii nu s-au lasat impresionati de inceputul tare al oaspetilor, iar Karim Benzema are doua ocazii mari de gol, la a doua oportunitate, mingea lovita cu capul de francez zguduie bara portii lui Claudio Bravo.

Lionel Messi a avut o singura ocazie mare de gol, in minutul 22, dar devierea sa, din centrarea excelenta a lui Suarez, trece pe langa poarta lui Casillas. Gazdele pun presiune la poarta catalanilor, iar Pique se pierde cu firea comitand un hent aiurea in careu la centrarea lui Marcelo. Cristiano Ronaldo executa precis de la punctul cu var si dupa 35 de minute, cele doua formatii se aflau din nou la egalitate, scor ce rezista pana la finalul primei reprize.

Madrilenii sunt mult mai decisi in repriza secunda si marcheaza golul de 2-1 dupa o faza fixa. Neamtul Toni Kroos executa un corner, iar Pepe reia decisiv cu capul la colul scurt, nepazit de nimeni din tabara oaspetilor.

Oaspetii ies la joc pentru a forta egalarea, dar fara prea mare luciditate la finalizare. In schimb, gazdele marcheaza golul de 3-1 printr-un contraatac scoala, dupa o minge pierduta de Iniesta. Isco recupereaza, ii paseaza lui Cristiano Ronaldo, acesta trimite in banda la James Rodrigues, iar columbianul il gaseste in careu pe Benzema, care finalizeaza cu un sut la coltul lung.

Acesta avea sa fie si scorul final din El Clasico disputat pe Santiago Bernabeu, o victorie pe deplin meritata a gazdelor, madrilenii fiind mult mai incisivi si mai siguri in ofensiva.

Barcelona ramane cu 22 de puncte dupa 9 etape, fiind la prima infrangere survenita in acest sezon, in timp ce madrilenii, cu aceasta victorie, se apropie la doar un punct de catalani.

Etichete:, , , , , , , , , , , ,