Home » Handbal, National » Nationala de handbal a Romaniei s-a calificat la Campionatul European din Suedia, dupa o victorie categorică cu Lituania

romania handbal feminin 2016        Echipa națională de handbal feminin a României a obtinut astazi o victorie categorica in fata reprezentativei Lituaniei, in deplasare la Kaunas, scor 24-34. Acest penultim meci din grupa de calificare la Campionatul European din Suedia  a reprezentat si victoria ce asigura calificarea la turneul final din decembrie, inca de acum, ultimul meci al calificarilor, de sambata, 4 iunie, putand fi considerat un meci de palmares.

Pentru meciul cu Lituania antrenorii Romaniei au ales sa menajeze o parte din jucatoarele de baza si sa dea sanse jucatoarelor mai tinere sau nou convocate la aceasta actiune a nationalei, remarcandu-se Bianca Tiron si Carmen Cartas – care poate suplini atat postul de inter, dar si centru.
       Romania a deschis scorul inca din minutul 1 prin Aneta Udristoiu, mentinandu-se la conducere pe intreg parcursul partidei, prin golurile marcate de aproape toate jucatoarele aflate in teren.  Diferenta maxima de scor a fost de 11 goluri, aceasta inregistrandu-se de mai multe ori in ambele reprize. Desi nu a fost un meci foarte disputat, jucatoarele Romaniei au fost sanctionate cu doua minute eliminare de noua ori, in doua  cazuri avand chiar dubla inferioritate, insa chiar si in aceste conditii, acestea au reusit sa mentina avantajul.

Antrenorii au testat cat mai multe situatii de joc – scoaterea portarului si introducerea unei jucatoare de camp in conditiile de inferioritate sau chiar ca a sasea jucatoare de camp, folosirea  Gabriellei Szucs pe postul de pivot, aparari diverse, de la 6-0, 5-1 chiar 4-2, diferite schimbari la linia de 9 metri intre centrii si interi.
        In cadrul meciului au fost si doua situatii mai putin obisnuite, eliminarea de doua minute a Paulei Ungureanu si parada Melindei Geiger, cea care purta tricoul portarului la un atac rapid al adversarelor.
        Acest meci, incheiat cu scorul 24-34, la pauza 11-20, a reprezentat cea mai clara victorie a Romaniei in aceste preliminarii ale Campionatului European, si un bun prilej de a incepe pregatirea pentru cea mai importanta competitie – Jocurile Olimpice de la Rio, Brazilia.

Caseta tehnica
LITUANIA – ROMANIA 24-34 (11-20)
* Janusauskaite, Stukaite – portari; B. Ivanauskaite 7, Satkauskaite 5,  Verbovik 4, Repeckaite 3, Ilciukaite 3, Kniubaite 1, Kazlauskaite 1, R. Ivanauskaite, Rukaite, ,  Drevinskiene, Aglinskaite, , Lubyte, Vareikiene. Antrenor: Antanas Skarbalius
* Ungureanu, Munteanu – portari, Chintoan 6, Ardean Elisei 4, Buceschi 4, Tănăsie 4, Udriştoiu 3, Tiron 3, Perianu 3, Zamfirescu 2, Vizitiu 2, Cartaş 1, Szucs 1, Chiper 1. Brădeanu, Geiger. Antrenor: Tomas Ryde