Home » Alte sporturi, Baschet, International » NBA: Chicago Bulls castiga la Orlando Magic dupa trei reprize de prelungiri

NBA: Chicago Bulls castiga la Orlando Magic dupa trei reprize de prelungiri

chicago bulls orlando magic Chicago Bulls, fara Derick Rose accidentat si Lual Deng transferat la Cleveland, s-a deplasat la Orlando, pentru partida cu penultima clasata in Conferinta de Est.

Cele doua echipe au trecut pe rand la conducere, iar dupa cele 4 sferturi au terminat la egalitate 101-101, ultimul cos marcat in timpul regulamentar fiind reusit de Jameer Nelson. Nici dupa finalul primei reprize de prelungiri cele doua formatii nu au putut fi departajate chiar daca, acelasi Jameer Nelson a inscris un cos de 3 puncte, arbitrii nu au validat datorita expirarii timpului de joc. Chicago Bulls avea un avantaj de 3 puncte spre sfarsitul reprizei a doua de prelungiri, dar Glen Davis reuseste un cos de 3 puncte, aducand egalarea la 119, cu 4 secunde ramase din joc. In cea de-a treia repriza de prelungiri, Chicago Bulls avea doar un punct avans, 126-125, acelasi Glen Davis incearca o executie de 3 puncte dar nereusita, permitand taurilor sa se distanteze la puncte dupa executarea a doua libere. Astfel, dupa 3 reprize de prelungiri, cu 24 de schimbari de lider si 14 egaluri, Chicagi Bulls reuseste victoria cu numarul 18 in acest sezon, din 37 de partide disputate pana acum. Joakim Noah a avut o evolutie remarcabila pentru “tauri”, cu 26 de puncte marcate, 19 recuperari si 6 pase decisive, in timpc e performerul serii pentru Orlando Magic a fost incepatorul Victor Oladipo cu 35 de puncte marcate, 4 recuperari si 8 pase decisive.

De mentionat si un record al francizei bifat de Jimmy Butler, acesta evoluand timp de 60 de minute in aceasta partida.

Etichete:, , , , , , , , , , ,