Home » Bacau, Handbal, Locale » Ploaie de goluri: Stiinta M.D. II Bacau – Miroslava Iasi 56-27

Ploaie de goluri: Stiinta M.D. II Bacau – Miroslava Iasi 56-27

Stiinta Municipal Dedeman II Bacau handbal masculinStiinta Municipal Dedeman II Bacau a reusit astazi, pe teren propriu, victoria cu numarul 10 in Divizia A – seria A , bacauanii castigand categoric partida cu formatia Politehnica Stiinta Miroslava Iasi, cu scorul de 56-27.

Gazdele, fara Vartic, Zacaciurin, Bulov, Carali si Beleaev convocati la nationala Under 21 a Republicii Moldova, au dominat categoric partida marcand 11 goluri in primele 14 minute, primind doar 1 gol. Cu un avantaj de 17 goluri la pauza, 26-9, bacauanii si-au continuat dominarea adversarului si in repriza secunda. Elevii antrenati de Bogdan Voica au jucat colectiv si au obtinut o victorie categorica, la 29 de goluri diferenta, fiecare jucator din tabera gadelor punctand pe tabela.

Alexandru Tarata a fost cel mai prolific marcator pentru gazde, cu 14 reusite, urmat de Mihai Bujor cu 11 goluri.

Cu 10 victorii in 10 partide disputate, Stiinta Municipal Dedeman II Bacau ocupa locul secund in Divizia A – Seria A, fiind devansata la golaveraj de formatia HC Vaslui. Urmatorul joc pentru “satelitul” Stiintei va avea loc la Focsani, joi – 28.11.2013.

Stiinta Municipal Dedeman II Bacau: Bobeică, Erhan – Tarita (14), M. Bujor (11), Moisa (7), Sipos (6), Butnaru (6), Cotinghiu (5), Rata (3), Stoian (2), Lita (2). Antrenor: Bogdan Voica.

Politehnica Stiinta Miroslava Iasi: Mitrofan,  Torica – Sabau 9 (goluri), Negru (6), Albu (6), Caciuc (3), Ciocoiu (2), saracila 1, Folescu, Vulpe, Hiltan. Antrenor: Florin Spiridon.