Home » Fotbal, International » Premier League: Manchester City se impune cu 5-1 la Tottenham si urca pe primul loc in clasament

tottenham manchester city 1-5 Manchester City s-a impus categoric la Tottenham si urca pe primul loc in clasament datorita rezultatului de egalitate dintre Southampton si Arsenal.

Dupa victoria cu 6-0 obtinuta pe teren propriu in partida tur, disputata in noiembrie, Manchester City s- impus categoric si in partida disputata miercuri seara, in cadrul etapei cu numarul 23 din Premier League.

Daca in partida tur, Vlad Chiriches nu a evoluat pentru Tottenham, a fost randul lui Costel Pantilimon sa lipseasca din poarta lui City, internationalul roman fiind rezerva in aceasta intalnire.

Aguerro a marcat singurul gol al primei reprize, in minutul 15, cu un sut din unghi din pasa lui David Silva. Cu acest gol, atacantul argentinian a reusit performanta sa marcheze in 8 partide consecutive pentru City.

In repriza secunda, oaspetii au facut spectacol reusind sa marcheze de 4 ori. Mai intai, Tottenham a ramas in 10 oameni, Danny Rose fiind eliminat in minutul 49dupa in fault in careu asupra lui Dzeko. Yaya Toure marcheaza din penalty si oaspetii au marit avantajul la 2-0. Doua minute mai tarziu, a fost randul lui Edin Dzeko sa puncteze pe tabela, bosniacul marcand cu un sut cu dreptul din interiorul careului. Desi in 10 oameni, gazdele reduc din diferenta in minutul 59, prin Etienne Capoue. Nu a fost revenirea lui Tottenham, oaspetii reusind sa mai marcheze de doua ori pana la fluierul final. Jovetic reuseste primul gol pentru City de la transferul sau de la Fiorentina, iar Vincent Kompany inchide tabela in minutul 89 cu un sut din interiorul careului mic.

Cu aceasta victorie Manchester City urca pe primul loc in clasament dupa 23 de etape, cu 53 de puncte, cu unul mai mult decat Arsenal, care a terminat la egalitata, 2-2 la Southampton.