Home » Handbal, International, National » Prima victorie a tricolorilor la Campionatul European de handbal juniori: Romania – Cehia 30-25

romania handbal juniori CE Tricolorii juniori au reusit prima victorie la Campionatul European de handbal juniori, 30-25 cu Cehia, in cel de-al doilea joc din grupa I2, ce conteaza pentru locurile finale de clasament 9-16.

Dupa ce a pierdut toate meciurile din Grupa C, nationala Romaniei de handbal juniori a fost repartizata in grupa I2, alaturi de Croatia, Cehia si Belarus.

Romania mai lupta pentru un loc in primele 10 la acest Campionat European, ce asigura automat calificarea la Campionatul Mondial de anul viitor.

Cum meciul pierdut in grupa C  impotriva Croatiei (26-41), conteaza in clasamentul final al acestei grupe, Romania avea nevoie de o victorie in fata Cehiei pentru a prinde meciurile de clasament 9-12.

Dupa ce au fost condusi cu 1-0, tricolorii au preluat initiativa, trecand la conducere pe tot parcursul primei reprize (3-1, 5-2,  11-7) si terminand primele 30 de minute de joc, cu un avantaj de 3 goluri, 14-11.

Cehii au incercat sa revina in joc, dar tricolorii au marit distanta pe tabela, conducand in minutul 48 cu 23-18. Distanta de 5 goluri s-a vazut si in rezultatul final, iar Romania obtine prima victorie la acest Campionat European si pastreaza sanse la locurile 9-10.

Cel mai bun marcator pentru tricolori a fost Roland Thalmaier, ales si MVP-ul partidei, cu 6 reusite, fiind urmat de 3 jucatori ce au marcat cate 4 goluri: Marius Pop, Ionut Uruianu si Alexandru Laslo. De mentionat si evolutia buna din poarta a lui Razvan Apostu, providential la unele actiuni ale cehilor.

Meciul decisiv va avea loc miercuri, de la ora 16:00, impotriva formatiei din Belarus. Romania are doar varianta victoriei, intrucat Belarusul si Croatia au terminat la egalitate confruntarea directa, 31-31, ambele formatii avand cate 3 puncte in aceasta grupa.

Romania: Razvan Apostu, Richard Freiwald, Madalin Marusca, – Alexandru Laslo (4), Robert Gal (3), Marius Pop (4), Emanuel Moldovan (1), Ionut Uruianu (4), Leonard Stefan (2), Zoltan Simo, Bogdan Manescu (3),  Gabriel Dumitru, Roland Thalmaier (6), Alexandru Cuciureanu (1), Ionut Broasca,  Alexandru Manescu (2). Antrenor principal: Octavian Hartoaga; Antrenor secund: Gabriel Armanu.

Etichete:, , , , , ,