Home » Handbal, International » Pur si simplu FABULOS! Romania – Rusia 22-17 (11-9)

Pur si simplu FABULOS! Romania – Rusia 22-17 (11-9)

romania-rusia-22-17-handbal-feminin In cea de-a doua etapa a Campionatul European de handbal feminin, Romania a invins Rusia de o maniera categorica, primind doar 17 goluri de la campioana olimpica.

“Tricolorele” nu s-au lasat afectate de infrangerea cu Norvegia din prima etapa, abordand cu determinare meciul cu campioana olimpica. Fetele noastre au avut si 5 goluri diferenta in prima repriza, beneficiind de o aparare exceptionala. Denisa Dedu a fost de netrecut, aparand din toate unghiurile la aruncarile adversarelor.  Tanarul portar al nationalei a avut un procentaj rar intalnit in handbal in minutul 16, de 80 la suta (8 parade din 10 aruncari).  Rusoaicele au continuat cu aruncarile de la 9 metri, reusind sa micsoreze diferenta la doar doua goluri dupa primele 30 de minute de joc.

Campioana olimpica a reusit egalarea in repriza secunda, dar nu a trecut la conducere in aceasta partida. A urmat o alta perioada exceptionala pentru Denisa, care a primit doar un gol in 11 minute de joc. Pe finalul partidei, “tricolorele” au fost foarte inspirate si pe faza ofensiva, reusind sa se distanteze decisiv. Ultimul gol a fost reusit de Aneta Parvut, care a recuperat mingea in jumatatea de teren a rusoaicelor si a marcat dupa ce a reusit o fenta in fata portarului advers.

Romania obtine dupa 20 de ani o victorie intr-un meci oficial in fata Rusiei, dar nu doar victoria este importanta, ci si modul cum a fost obtinuta. Fetele tinere au demonstrat ca-si merita locul la nationala, iar Denisa Dedu a fost MVP-ul partidei. Cu spirit de sacrificiu, cu multa determinare si curaj Romania a surclasat Rusia, campioana olimpica en-titre.

Chiar daca performanta este remarcabila, Romania are nevoie de o noua victorie in ultima etapa din grupa preliminara, in fata Croatiei, pentru a avea asigurata prezenta in Grupa Principala.

Romania – Rusia   22-17 (11-9)

Romania: Denisa Dedu (22 de parade, procentaj 56%), Paula Ungureanu, – Aneta Udristioiu (1), Gabriella Szucs, Melinda Geiger (2), Crina Pintea (2), Eliza Buceschi (7), Cristina Neagu (7), Elena Florica, Cristina Laslo, Ana Maria Iuganu (2), Cristina Zamfir, Oana Manea (1), Maria Zamfirescu, Florina Chintoan, Laura Chiper. Antrenori: Ambros Martin si Costica Buceschi.

Evolutia scorului

Min.5: 2-2, min.10: 4-2, min.15: 6-2, min.20: 7-4, min.25: 9-6, min.30: 11-9, min.35: 13-13, min.40: 16-14, min.50:16-14, min.55: 18-17, min.60: 22-17.