Home » International, Tenis » Rafael Nadal castiga in set decisiv, in turul 2 la Australian Open

Rafael Nadal castiga in set decisiv, in turul 2 la Australian Open

rafael nadal Rafael Nadal a avut probleme serioase in turul 2 la Australian Open, spaniolul reusind totusi sa se impune cu 7-5 in set decisiv, in fata numarului 112 mondial, americanul Tim Smyczek.

In competitia masculina de Mare Slem, la simplu,  Rafael Nadal a avut probleme serioase in intalnirea cu americanul de 27 de ani,  Tim Smyczek.

Rafael Nadal a inceput bine jocul, s-a impus cu 6-2 in primul set, dar americanul complica meciul, castigand setul secund cu 6-3. Replica numarului 112 mondial a continuat si in actul 3, care a avut nevoie de tie-break. Smyczek a aratat ca poate avea stapanire de sine, castigand si tie-break-ul cu 7-2.

Nadal, vizibil deranjat de anumite probleme medicale, nu a renuntat insa la lupta, dand o replica taioasa americanului. Desi spaniolul nu a putut sa mentina un ritm alert de joc, a fost mai calm si mai precis in lovituri, reusind sa egaleze la seturi dupa ce a castigat setul 4, cu 6-3.

In decisiv, cei doi au mers cap la cap pana in ghemul 11, Nadal reusind break-ul. Servind pentru meci, Nadal a condus cu 40-0, dar americanul mai are o ultima zvacnire, egaland la 40. Spaniolul are o noua oportunitate de a castiga meciul, pe care nu o mai rateaza, impunandu-se in decisiv cu 7-5.

Asadar, Rafael Nadal se califica in turul 3 la Australian Open, dupa un joc de 4 ore si 12 minute. De mentionat si ambitia americanului, care si-a jucat sansa in fata locului 3 in ierahia mondiala.