Home » Bacau, Handbal, Locale, National » “Ramas bun” memorabil! Stiinta M.D. Bacau – CSM Bucuresti 27-25 (13-11)

“Ramas bun” memorabil! Stiinta M.D. Bacau – CSM Bucuresti 27-25 (13-11)

stiinta md bacau - csm bucuresti 27-25 Cele doua echipe au oferit un joc spectaculos la Sala Sporturilor Bacau, gazdele reusind victoria la ultimul meci pe teren propriu din acest an. Atmosfera a fost placuta si in tribune, cu un gest cat o mie de cuvinte, spectatorii bacauani aruncand cu jucarii de plus la finalul primei reprize.

Cu o evolutie mult sub asteptari in acest tur de campionat, Stiinta s-a intalnit pentru ultima data in acest an cu iubitorii handbalului bacauan.

Bucurestenii  au inceput mai bine jocul, au condus cu 4-2 si 8-5, dar bacauanii revin spectaculos datorita paradelor lui Erhan, coroborata cu o prestatie buna in ofensiva, in special a jucatorului Alexandru Tarata, “eclipsat” o buna perioada de timp de Garralda.

Cu un sfarsit de repriza mai inspirat, gazdele au plecat la vestiare cu doua goluri avantaj, dar oaspetii au incercat revenirea in mitanul secund. Bucurestenii au fost in doua randuri la doar un gol de egalare, dar bacauanii s-au distantat spre final de joc la 4 goluri. Oaspetii se lupta pana la ultimul fluier si micsoreaza avantajul, gazdele reusind totusi sa se impuna in fata ocupantei locului secund in Liga Nationala de handbal masculin.

Alexandru Tarata a fost pe departe cel mai bun jucator al partidei, cu 8 goluri marcate, dar extrema dreapta a contribuit si cu pase decisive pentru colegi.

hai sa ne jucarim Publicul a fost la mare inaltime si de aceasta data, cu un gest remarcabil facut la pauza. Liceenii Colegiului National “Ferdinand I” au demarat un proiect ambitios, “Hai sa jucarim”, pentru a produce un zambet copiilor nevoiasi. Spectatorii au avut cate o jucarie de plus pe care au aruncat-o imediat dupa fluierul celor 30 de minute de joc. A fost o ploaie de jucarii aruncate din tribune, semn ca gestul a fost inteles si bine primit de spectatori. Mai mult, jucatorii bacauani nu s-au lasat mai prejos, venind rapid de la vestiare cu jucarii de plus.

Asadar, iubitorii handbalului bacauan au incheiat anul cu amintiri placute, o victorie muncita de Stiinta, coroborata cu o actiune superba, nemaintalnita pana acum in Sala Sporturilor Bacau.

Stiinta Municipal Dedeman Bacau: Valeriu Erhan, Stefan Grigoras – Dragos Iancu (1 gol), Ionut Rotaru (1), Victor Vartic (1), Josep Masachs (2), Celestin Michelin (1), Mikk Pinnonen (6), Florin Dospinescu, Alexandru Tarata (8), Rares Paunica (1), Bogdan Rata, Vladimir Carali, Martin Johannson (1), Alin Campan (3), Tin Tokic (2). Antrenor: Mateo Garralda.

CSM Bucuresti: Florin Dragomir, Ionut Iancu, Mario Blazevic – Vlad Sincelean, Valentin Petru, Marko Simovic ( 7 goluri), Florin Dragomir, Tiberiu Constantinescu (2), Marius Novanc (1), Milos Kostadinovic (2), Sasa Marijanac (4), Nicusor Negru (3), Adrian Rotaru, Nicolae Ungureanu, Vlad Stoica (4), Cosmin Capota, Iulian Stamate (1).

Evolutia scorului – min.5: 2-2, min.10: 3-4, min.15: 5-8, min.20: 8-8, min.25: 9-10, min.30: 13-11, min.35: 15-13, min.40: 17-14, min.45: 20-17, min.50: 20-19, min.55: 23-21, min.60: 27-25.