Home » Fotbal, International » Record de victorii consecutive pentru Real Madrid

Record de victorii consecutive pentru Real Madrid

real-madrid Real Madrid a bifat un record istoric pentru club, 16 victorii consecutive la fotbal in toate competitiile.

Sambata seara Real Madrid s-a deplasat la Malaga, in etapa cu numarul 13 din Primera Division. Madrilenii au preluat conducerea inca din minutul 18, dupa un sprint a lui Cristiano Ronaldo pe partea stanga, portughezul ii paseaza lui Karim Banzema, iar atacantul francez deviaza decisiv din 4 metri la coltul lung.

In minutul 83 avea sa fie 2-0 pentru oaspeti, dupa o pasa lunga a lui Marcelo, acelasi Cristiano Ronaldo prelungeste cu capul catre Gareth Bale, iar galezul marcheaza cu un sut puternic la coltul lung.

Doua minute mai tarziu Isco este eliminat, dupa ce a primit cel de-al doilea cartonas galben, iar gazdele reusesc golul de onoare in minutul 2 de prelungiri, prin Roque Santa Cruz.

Cu aceasta victorie Real Madrid isi consolideaza pozitia de lider in campioantul Spaniei, cu 33 de puncte in 13 etape, avand si un joc in plus disputat fata de ocupanta locului secund, FC Barcelona, clubul catalan avand 28 de puncte in 12 partide.

Pentru madrileni este si un record personal al clubului, 16 victorii consecutive in toate competitiile sub comanda unui antrenor deschis la un joc spectaculos, Carlo Ancelotti.