Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Remiza chinuita si rusinoasa: Stiinta Bacau-Spartac Bucuresti 25-25 (12-13)

Remiza chinuita si rusinoasa: Stiinta Bacau-Spartac Bucuresti 25-25 (12-13)

stiinta bacau-spartac bucuresti Echipa antrenata de Costel Oprea si Constantin Hornea s-a chinuit pentru a obtine o remiza pe teren propriu cu Spartac Bucuresti, dupa o evolutie surprinzatoare a oaspetelor, care au condus si la 3 lungimi in prima repriza.

Etapa a-13-a a Diviziei A de handbal feminin s-a dovedit cu ghinion pentru formatia Stiinta Bacau, in meciul disputat sambata dimineata, 23 ianuarie, la Sala Sporturilor din localitate. Adversara a fost formatia Spartac Bucuresti, echipa ce a pierdut categoric in mansa tur pe teren propriu cu 24-30.

Meciul din retur a avut cu totul alt format, formatia bucuresteana dand o replica extrem de puternica. Oaspetele au condus in prima repriza si cu 3 goluri, 11-8 in minutul 24, terminand primul mitan doar cu un gol avans, 13-12.

La scorul de 13-15, gazdele au avut un moment foarte bun la inceputul reprizei secunde, reusind sa marcheze 4 goluri consecutive. Bacauncele au condus si ele la 3 goluri, 20-17 in minutul 42, dar ultima parte a partidei avea sa fie una nefasta.

Oaspetele au crezut in sansa lor, s-au luptat si au reusit egalarea la 24 in minutul 53. A urmat un final de meci sarac in goluri, doar o reusita de fiecare echipa. In ultimul minut de joc s-a intamplat si un moment rusinos pentru gazde, cand cei doi fluierasi le-au dat cadou (intarziat de Mos Craciun) o fortare pe atacul oaspetelor, iar bacauancele aveau ultima posesie a meciului. Desi Costel Oprea a cerut timeout, Stiinta Bacau a avut inca un moment dezamagitor, nereusind sa marcheze golul decisiv.

Asadar o remiza rusinoasa pentru gazde, la capatul unui joc cu multe greseli de ambele tabere.  Cele doua formatii raman “colege” de clasament, Stiinta Bacau fiind pe locul 7, cu 10 puncte, iar Spartac Bucuresti pe locul 8, cu 8 puncte.

Din nefericire, nu se va intampla nimic dupa aceasta prestatie rusinoasa a echipei pregatita de Costel Oprea, fiind vizibila si lipsa de interes a presedintelui clubului bacauan, Florin Grapa, pentru o schimbare in bine la sectia de handbal feminin.

Stiinta Bacau – Spartac Bucuresti 25-25 (12-13)

Stiinta Bacau: Diana Ivanov, Ana Maria Miholca, Diana Uricaru – Crina Croitoru (4), Monica Istoc, Florina Ivancuta, Ana-Maria Ciurariu (2), Laura Versescu (7), Iulia Faig (7), Dianca Rau, Alina Buca (3), Oana Zaharescu (2),  Diana Manole, Cornelia Tocu, Georgiana Caseriu. Antrenori: Costel Oprea, Constantin Hornea.

Spartac Bucuresti: Finaru Mihaela, Andreea Codreanu – Anca Istratescu (5 goluri), Andreea Rapciuga, Ana-Maria Zamfir (2), Cristina Marinescu (3), Alis Halmagyi (5), Alina Zamfir, Monica Stanescu (4), Alina Petrescu (6).