Home » Fotbal, International » Rezultatele serii in UEFA Champions League: Arsenal-Barcelona 0-2, Juventus – Bayern 2-2

barcelona champions league Marti s-au disputat inca doua partide din optimile de finala ale Champions League, Barcelona se impune in deplasare cu doua goluri marcate de Lionel Messi, iar Juventus egaleaza dupa ce a fost condusa pe teren propriu cu 2-0.

Arsenal – Barcelona   0-2 (0-0)

Messi ’71, ’83 (pen)

Dupa o prima repriza echilibrata pe “Emirates Stadium”, Barcelona a transat partida in repriza secunda, cu doua goluri marcate de Lionel Messi. Mai intai, a fost un contraatac letal cu tripleta Suarez, Neymar si Messi, argentinianul finalizand din 9 metri. Tot Messi avea sa majoreze scorul la 2-0, dupa ce a transformat o lovitura de pedeapsa in minutul 83.

Cu aceasta vctorie in deplasare, catalanii au luat o optiune serioasa la calificare, fiind greu de crezut ca echipa lui Arsene Wenger are puterea sa invinga pe Camp Nou mai categoric decat a reusit Barcelona in deplasare.

juventus bayern munchen champions league  Juventus – Bayern Munchen   2-2 (0-1)

Dybala ’63, Sturaro ’76 – Muller ’43, Robben ’55

In celalalt meci al serii, Juventus a intalnit pe teren propriu campioana Germaniei, Bayern Munchen. Nemtii au dominat categoric la posesie, avand si doua goluri avanntaj in minutul 55. Thomas Muller a deschis scorul in minutul 43, iar Ajan Robben a marit diferenta dupa o paturndere in careu si un sut plasat la coltul lung. Oaspetii au continuat sa joace ofensiv, lucru taxat de finalista Champions League de anul trecut, italienii reusind egalarea prind doua goluri pe contraatac, marcatori fiind Dybala si Sturaro.

Nemtii pornesc cu prima sansa in partida retur, dupa egalul cu doua goluri marcate in deplasare, dar campioana Italiei a aratat ca este extrem de periculoasa, mai ales pe contraatac.

Mansa retur a celor doua partide se va disputa luna viitoare, pe 16 martie.