Home » Fotbal, International » Rezultatele serii UEFA Champions League, 11.03.2015: Bayern Munchen-Sahtior Donetk 7-0, Chelsea-PSG 2-2 dupa doua reprize de prelungiri

bayern munchen Echipa antrenata de Mircea Lucescu a fost pur si simplu zdrobita de campioana Germaniei, Bayern Munchen (foto), iar Paris Saint Germain a avut nevoie de doua reprize de prelungiri pentru a decide partida cu Chelsea.

Dupa ce in meciul tur elevii antrenati de Mircea Lucescu au terminat 0-0 cu Bayern Munchen, in returul disputat pe pamant german gazdele s-au impus cu un neverosimil 7-0.

Thomas Muller a deschis scorul din lovitura de la 11 metri (min.4), iar misiunea oaspetilor a fost aproape imposibila din acel moment, Olexandr Kucher fiind eliminat la faultul asupra lui Mario Gotze. Jerome Boateng  marcheaza pentru 2-0 in minutul 34, acesta avand sa fie si scorul dupa 45 de minute de joc.  In repriza secunda, Ribery marcheaza golul de 3-0 (min. 49), Badstuber punctand la randul sau in minutul 63. Pana la finalul intalnirii s-au mai marcat doua goluri, Lewandowski (75) si Mario Gotze (87), rezultatul final fiind unul ametitor pentru gazde, care s-au impus fara mila in fata echipei pregatita de Mircea Lucescu.

In celalalt joc al serii, Chelsea a intalnit pe Stamford Bridge echipa Paris Saint Germain, cele doua formatii terminand la egalitate partida tur, 1-1.

Chelsea a marcat prima in aceasta intalnire, prin Cahill, cu un sut puternic din careu, dupa un corner, in minutul 81. David Luiz a dat un raspuns pe masura, fostei sale echipe, brazilianul marcand cu capul in minutul 86.

Astfel s-a inregistrat rezultatul identic din prima mansa, partida avand nevoie de prelungiri pentru stabilirea echipei calificata in sferturile de finala. Chelsea a mai condus odata, prin golul lui Edin Hazard din lovitura de pedeapsa in minutul 98, fiind egalata de reusita cu capul de la aproximativ 11 metri de capitanul Thiago Silva.

De mentionat ca PSG a jucat in 10 oameni din minutul 31, atacantul Zlatan Ibrahimovic fiind eliminat de pe teren. Aparent surprinzator, PSG s-a calificat totusi in faza urmatoare a competitiei, datorita golului in plus marcat in deplasare, razbunand infrangerea din sferturile de finala Champions League, survenita anul anterior in fata echipei londoneze.

Etichete:, , , , , , , , , , , ,