Home » Handbal, International, National » ROMANIA-ARGENTINA 23-17(17-6). Nationala de tineret castiga si al doilea meci din grupa dupa doua reprize diametral opuse

13579729_641897115964700_378576478_o          Nationala de handbal feminin under 20 a Romaniei a castigat al doilea meci din cadrul Campionatului Mondial din Rusia, contra Argentinei, scor final 23-17. S-au remarcat portarul Yuliya Dumanska, centrul Cristina Laslo si interul drepta Alina Ilie. Lipsa Biancai Bazaliu s-a resimtit in angrenajul echpei, insa Anca Polocoser a reusesit sa acopere bine postul de inter stanga, fiind dublata de mezina lotului, Alexandra Severin.

Tricolorele au inceput in forta prima repriza, printr-o aparare compacta, o serie de parade ale Yuliyei Dumanska si o foarte buna eficienta a atacului,  echipa reusind sa stabileasca scorul la pauza 17-6.
            Repriza secunda a debutat in acelasi ritm, in minutul 40 stabilindu-se cea mai mare diferenta, de 12 goluri, scor 21-9. Treptat, au aparut probleme in atac, la finalizare, ceea ce a dus ca timp de peste 10 minute tinerele noastre  jucatoarele sa nu inscrie niciun gol. Descatusarea a venit prin golul Florentinei Craiu, in minutul 54, meciul finalizandu-se la scorul 23-17.
          Chiar pe final de meci, a avut loc si un eveniment neplacut, Sonia Vasiliu accidenandu-se la o patrundere. Pret de cateva momente a ramas intinsa pe suprafata de joc, cu probleme de respiratie, fiind ulterior scoasa pe targa de pe teren.

Romania: Madalina Ion, Bianca Curment, Yuliya Dumanska – Cristina Laslo (6), Alina Ilie (4), Anca Polocoser (3), Lorena Ostase (3), Elena Dache (2), Elena Stoicanescu (2), Alexandra Dindiligan (1 gol), Florentina Craiu (1), Florenta Ilie (1),  Andreea Taivan, Alexandra Severin,   Sonia Vasiliu,  Daniela Corban. Antrenor principal: Ion Craciun. Antrenor secund: Cristian Preda.