Home » Handbal, International » ROMANIA – CROATIA 31-26 (15-13). Nationala Romaniei se califica in Grupele Principale ale Campionatului European

15424421_723872424433835_717087151_n           Echipa nationala de handbal a Romaniei a castigat ultimul meci din Grupele Preliminare impotriva Croatiei si s-a calificat in Grupele Principale  ale Campionatului European de handbal feminin. Asa cum era de asteptat, a fost un meci disputat, mai ales in prima repriza, cand ambele echipe au alternat la conducere. Unitatea echipei si cateva schimbari tactice inspirate au facut diferenta in repriza secunda, cand Romania a reusit sa se detaseze si la 7-8 goluri, stabilind scorul final 31-26. Cristina Neagu a fost declarata MVP meciului, dupa o evolutie incantatoare.

Romania a inceput meciul cu Denisa Dedu in poarta, Ana Iuganu, Laura Chiper, Cristina Neagu, Gabriella Szucs, Crina Pintea si Oana Manea in aparare, respectiv Eliza Buceschi si Melinda Geiger in atac. Inca din minutul 1 echipa noastra a ramas in inferioritate, prin eliminarea Gabriellei Szucs, insa si in aceste conditii Cristina Neagu a reusit sa inscrie primul gol al partidei. Dupa inca o reusita a Laurei Chiper, handbalistele Romaniei au avut o perioada mai putin buna, atat in atac dar si in aparare. Croatia a reusit sa se distanteze la 3 goluri in minutul noua, moment in care antrenorul Martin Ambros a cerut time-out, solicitand jucatoarelor sale o aparare mai atenta si mai mobila. Acest time-out a avut efectul dorit, romancele reusind sa marcheze consecutiv 5 goluri, fara a primi nici unul. Desi Romania a jucat aproape 6 minute continue in inferioritate, datorita unor eliminari de doua minute – unele date cam usor, a reusit sa mentina diferenta de pe tabela, prima repriza terminandu-se la scorul 15-13.

In repriza secunda nationala noastra a inceput cu Paula Ungureanu in poarta si cu Aneta Udristoiu aparandu-se om la om la Andreea Penezic. Doua decizii foarte inspirate, Paula avand o evolutie foarte buna, ajutata si de o aparare mobila si bataioasa. De asemenea, luarea om la om a principalei marcatoare a Croatiei, a destabilizat atacul advers, fortandu-le sa greseasca. In minutul 38, dupa o eliminare  a Elizei Buceschi, Romania a ramas in dubla inferioritate, insa chiar si in aceste conditii au resusit sa marcheze un gol frumos prin extrema Aneta Udristoiu. In a doua jumatate a reprizei secunde, antrenorul Ambros Martin a introdus treptat si handbalistele care au jucat mai putin, insa diferenta de scor s-a mentinut, stabilindu-se scorul final 31-26.

ROMANIA – CROATIA  31-26 (15-13)

Echipa Romaniei: Paula Ungureanu (41%), Denisa Dedu (25%),  Cristina Neagu – 10 goluri, Eliza Buceschi – 7,  Aneta Udristoiu -4, Oana Manea – 3, Ana Iuganu – 2, Cristina Zamfir – 2, Laura Chiper -2, Madalina Zamfirescu -1, Melinda Geiger, Cristina Florica, Crina Pintea, Florina Chintoan, Gabriella Szucs, Cristina Laslo; Antrenori: Ambros Martin si Costica Buceschi.