Home » Handbal, National » ROMANIA-MUNTENEGRU 23-23. România câștigă turneul preolimpic din Danemarca, devenind una din favoritele pentru medalii la Rio

nationala romaniei de handbal feminin       Echipa națională de handbal feminin a România încheie turneul preolimpic de la Aarhus, Danamerca pe prima poziție, cu o remiză în compania naționalei Muntenegrului, asigurîndu-și calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio 2016. Cele două echipe și-au menajat titularele și au dat șanse să evolueze tuturor jucătoarelor aflate în lot, acest meci fiind și o bună oportunitate de promovare a tinerelor talente.

Debutul meciului a aparținut echipei Muntenegrului, aceasta rămânând la conducere până în minutul 4, când Gabriela Perianu reușește să stabilească egalitatea la 3. Florina Chintoan marchează pentru 4-3, dând tonul revenirii, fiind imediat urmată de colegele sale, care reușeșc să măreasca diferența la 6 goluri, în minutul 15. Alături de o apărare compactă, Paula Ungureanu si Ionica Munteanu blochează calea spre gol a muntenegrencelor, ajungând la un procentaj de 46% în prima parte a meciului.

România a început în forță repriza secundă,  cu o serie de goluri ce au dus la cea mai mare diferență de scor din meci, în minutul 42, 20-13. Din păcate, a urmat o perioadă cu greșeli din partea jucătoarelor noastre, echipa Muntenegrului reușind să se apropie și  să egaleze în minutul 58, scor 22-22.  În ultimul minut, Patricia Vizitiu înscrie pentru 23-22, dar Muntenegru egalează printr-o aruncare de la 7 m.  Luciana Marin reușește să înscrie un gol frumos  cu două secunde înainte de final, însă golul nu este validat, în prealabil antrenorii României cerând time-out.

Astfel se încheie trei zile de handbal spectacol, în care  echipa României a etalat un handbal frumos, de calitate, o echipă unită, care se completează foarte bine și care se anunță o candidată importantă la medaliile olimpice.

ROMANIA – MUNTENEGRU 23-23 (15-11)

Echipa României: Ionica Munteanu,  Paula Ungureanu – Florina Chintoan 6 goluri, Ana Maria Tănasie 3, , Mădălina Zamfirescu 3, Luciana Marin 2, Aneta Udriștoiu 2, , Gabriela Perianu 2, Patricia Vizitiu 2, Valentina Ardean Elisei 2, Laura Chiper 1, Gabriella Szucs, Eliza Buceschi,  Oana Manea, Cristina Neagu, Aurelia Brădeanu