Home » Bacau, Handbal, Locale, National » S-a intamplat minunea! Stiinta Bacau a obtinut prima victorie pe teren propriu din acest an

stiinta bacau activ plopeni Bacauancele au obtinut prima victorie din acest an calendaristic pe teren propriu, invingand cu 30-21 formatia HC Activ Plopeni.

Miercuri dupa-amiaza, la Sala Sporturilor din Bacau, echipa din localitate a intalnit formatia Activ Plopeni, in cadrul etapei a 19-a a Diviziei A, Seria A, la handbal feminin.

Bacauancele au inceput mai bine jocul, dar oaspetele si-au revenit si au pastrat  echilibrul pana in minutul 24, cand tabela arata 10-10. Gazdele au facut mai putine greseli pe final de repriza, terminand mitanul in avantaj, 13-11.

In repriza secunda, bacauancele au condus tot timpul, oaspetele reusind in doua randuri sa se apropie la doua goluri. Pe final de meci a existat o singura echipa, Stiinta impunandu-se la 9 goluri diferenta, 30-21.

Chiar daca a primit cartonasul rosu in minutul 51, din cauza a 3 eliminari de doua minute, Iulia Faig a fost cea mai buna marcatoare a bacauancelor, cu 12 goluri (5 din 7 metri), iar din tabara oaspetelor doua jucatoare au punctat de 6 ori, Gabriela Moldoveanu si Andreea Panaite.

De mentionat si pasiunea tinerei antrenoare Adina Puiu (27 de ani), care si-a vazut exclusiv de echipa sa, incercand mereu sa-si indrume elevele, desi cuplul de arbitri si-a facut de cap in multe situatii, ajutand prea vizibil echipa gazda.

Este prima victorie a bacauancelor in acest retur pe teren propriu, dupa ce au suferit cateva infrangeri dezastruase. Dupa acest joc, cele doua formatii raman colege de clasament, Activ Plopeni pe locul 6 cu 21 de puncte, in timp ce bacauancele sunt pe locul 7, cu 17 puncte, dar si un meci mai mult disputat.

Stiinta Bacau – Activ Plopeni   30-21 (13-11)

Stiinta Bacau: Diana Ivanov, Ana Maria Miholca, Diana Uricaru – Crina Croitoru (3), Monica Istoc, Florina Ivancuta, Ana-Maria Ciurariu (3), Laura Versescu (3), Iulia Faig (12), Dianca Rau, Alina Buca (4), Oana Zaharescu (2),  Diana Manole (1), Cornelia Tocu (1), Georgiana Caseriu (1). Antrenori: Costel Oprea, Constantin Hornea.

Activ Plopeni: Claudia Negrea – Alexandra Manea (2), Simona Costache (4), Gabriela Moldoveanu (6), Valentina Toader, Andreea Panaite (6), Ioana Toader (1), Elena Casian, Anca ciuclaru (1), Ana Maria Serban (1), Claudia Negrea. Antrenor: Adina Puiu.

Evolutia scorului – min 5: 1-1, min. 10: 5-4, min. 15: 6-7, min. 20: 8-9, min. 25: 11-10, min. 30: 13-11, min. 35: 15-13, min. 40: 19-14, min. 45: 21-17, min. 50: 24-21, min. 55: 26-21, min. 60: 30-21.

Arbitri: Tiberiu Dobre si Mihai Potirniche.