Home » International, Tenis » Simona Halep in optimi la Wimbledon!!!

Simona Halep in optimi la Wimbledon!!!

simona halep Simona Halep a castigat si astazi la Wimbledon in fata elvetiencei Belinda Bencic, 71 mondial, (6-4,6-1) romanca reusind victoria cu o prestatie mai buna decat cea de ieri, intr-o ora si 10 minute de joc.

Si acest joc a fost amanat din cauza ploii care a dat tot programul peste cap la acest turneu de Mare Slam. Primul ghem a fost si cel mai disputat, elvetianca de doar 17 ani reusind sa castige dupa 9 minute de joc. A urmat apoi un joc de-a soarecele si pisica, Halep reusind singurul break al setului, cand a preluat conducerea cu 3-2. Simona castiga primul set cu 6-4, cel de-al doilea act avand cu totul alta desfasurare.

Numarul 3 mondial  a inceput cu break setul secund, singurul moment mai echilibrat fiind la scorul de 2-1. Apoi, Simona a marit ritmul si nu a mai dat nicio sansa adolescentei, reusind sa castige si setul secund cu un categoric 6-1. Jocul Simonei a fost mult mai precis si datorita eficientei de la primul serviciu. Elvetianca a aratat ca are calitati de mare jucatoare, desi a facut si multe greseli neprovocate in momentele cheie ale jocului. Simona mai trece de un hop la Wimbledon si devine principala favorita “pe hartie”, dupa ce Serena Williams a fost eliminata de Alize Cornet cu scorul de 6-4 in decisiv.

Simona o va intalni in optimi pe Zarina Diyas din Kazahstan (locul 72 mondial), aceasta reusind sa o invinga in turul 3 pe rusoaica Vera Zvonareva  (7-6, 3-6, 6-3).