Home » International, Tenis » Simona Halep s-a calificat in semifinalele turneului de la Indian Wells! Revenire in forta a Simonei dupa ce a pierdut primul set cu 5-7

simona halep Simona Halep a trecut de Carla Suarez Navarro, numarul 3 mondial revenind in forta dupa ce a pierdut primul set cu 5-7, adjudecandu-si urmatoarele doua acte cu acelasi scor, 6-1.

Miercuri seara in Romania,Simona Halep s-a luptat pentru un loc in semifinalele turneului BNP Paribas Open, gazduit la Indian Wells.

Simona a avut un prim set solicitant cu numarul 13 mondial, Carla Suarez Navarro conducand cu 4-0. Simona are o revenire spectaculoasa, egaleaza la 4, iar la acest scor jucatoarea din Spania solicita interventia antrenorului. Navarro a condus cu 5-4, romanca mai revine o data, dar jucatoarea iberica se impune in urmatoarele doua ghemuri, castigand astfel primul set cu 7-5.

Numarul 13 mondial castiga si primul ghem al setului secund, dar din acel moment jocul avea sa se schimbe radical. Simona devine mult mai concentrata, reuseste sa-si faca jocul caracteristic fiind mult mai agresiva decat adversara sa. Navarro se pierde total cu firea si pierde setul secund cu 6-1.

A urmat un set 3 foarte asemanator, Simona continandu-si ritmul ametitor pentru adversara. La scorul de 5-1 si minge de meci pe propriul serviciu, Simona inchide jocul cu un as, reusind astfel victoria in fata ibericei dupa o ora si 53 de minute de joc.

In semifinale, Simona halep se va intalni cu invingatoarea din partida Serena Williams – Timea Bacsinszky.