Home » Fotbal, International » Spaniolii cuceresc pentru al doilea an consecutiv trofeul Europa League: Sevilla-Dnipro Dnipropetrovsk 3-2 (2-2)

fc sevilla-dnipro In finala UEFA Europa League, disputata miercuri seara in Varsovia, s-au marcat 5 goluri, omul meciului fiind Carlos Bacca, columbianul avand o pasa decisiva si doua goluri marcate.

Sevilla pornea ca marea favorita in finala Europa League, dar clubul ucrainean a dat o replica pe masura castigatoarea en-titre a acestui trofeu.

Dnipro a deschis rapid scorul, in minutul 7, dupa o actiune pe partea dreapta a lui Matheus, brazilianul centrand perfect pentru reluarea cu capul a lui Nikola Kalinic.

Spaniolii nu s-au pierdut cu firea si au atacat in mod constant poarta ucrainienilor. Presiunea a dat roade in minutul 28, dupa o faza fixa si o balbaiala in careul lui Dnipro, iar polonezul Krychowiak marcheaza “acasa” cu un sut plasat din interiorul careului.

Campioana en-titre a acestui trofeu, marcheaza din nou, dupa doar 3 minute. A fost o pasa de geniu a lui Reyes, care l-a deschis excelent pe columbianul Carlos Bacca, atacantul marcand dupa ce l-a driblat pe portarul Boyko.

Cand se parea ca ibericii vor pleca la cabine cu un gol avantaj, a urmat o executie superba a lui Rotan din lovitura libera, in minutul 44, acesta avand sa fie si scorul la finalul primei reprize.

Cele doua formatii au fost mai temperate in repriza secunda, cand s-a mai marcat doar un singur gol. Vitolo paseaza decisiv catre Carlos Bacca, iar acesta pleaca de la limita offside-ului si reuseste dubla in poarta ucrainienilor.

Desi Dnipro a incercat in ultimele minute sa marcheze golul egalizator, Sevilla gestioneaza bine finalul de meci si se impune meritat in finala cu scorul de 3-2.

Asadar Sevilla cucereste trofeul pentru al doilea an la rand, fiind singura echipa care a reusit de doua ori consecutiv sa castige aceasta competitie (2006, 2007, 2014, 2015).

Etichete:, , , , , , , , ,