Home » Alte sporturi, Baschet, International » Spurs-Heat 104-87 si San Antonio este noua campioana NBA!

Spurs-Heat 104-87 si San Antonio este noua campioana NBA!

san antonio spurs campioana nba 2014 In jocul 5 al finalei disputat la San Antonio, gazdele au reusit o noua victorie la diferenta mare de scor si castiga finala NBA 2014, cu 4-1 la general.

Pentru Heat, singura optiune in acest joc era victoria, in cazul unei infrangeri. San Antonio ajungea la 4 victorii si implicit campioana NBA.

Jocul de la San Antonio a inceput sub dominatia lui Miami Heat, care a avut un avans de 16 puncte la mijlocul sfertului 1, 22-6. Gazdele si-au intrat in ritm in ofensiva si au redus diferenta dupa primul sfert la doar 7 puncte, 29-16.

LeBron James a fost principalul marcator al lui Heat in primul sfert, cu 17 puncte, dar fara sustinere in ofensiva de la nici un coechipier, Miami a marcat doar 11 puncte in sfertul secund. Spurs a avut iar un meci cu procentaj bun la aruncari si  a condus  la pauza cu 47-40.

In partea a doua a jocului oaspetii au cedat complet initiativa si Spurs castiga cel de-al cincilea meci al finalei cu 104-87. Din nou a fost o lectie de omogenitate,de joc in echipa in fata unei formatii alcatuite din vedete, Spurs avand solutii in ofensiva de la mai multi jucatori.

Kawhi Leonard, declarat si MVP-ul finalei NBA, a fost din nou cel mai bun marcator de la Spurs, cu 22 de puncte, 10 recuperari si 2 pase decisive.

Asadar, dupa 5 meciuri Spurs devine campioana NBA, dupa ce anul trecut a pierdut in 7 jocuri la Miami Heat. Pentru jucatorul de 38 de ani, Tim Duncan, dar si pentru antrenorul Gregg Popovich este  titlul cu numarul 5 de campioana NBA din cariera. LeBron James mai are o finala pierduta in fata lui San Antonio, cu 0-4, pe cand evolua la Cleveland Cavaliers in sezonul competitional 2005-2006.

Etichete:, , , , , , , , , ,