Home » Fotbal, National » Steaua bifeaza doar o remiza la Iasi, dar devine campioana Ligii 1 la fotbal

Steaua bifeaza doar o remiza la Iasi, dar devine campioana Ligii 1 la fotbal

steaua bucuresti liga 1 Steaua si  ASA Targu Mures au jucat in ultima etapa a Ligii 1 de la aceeasi ora, stelistii castigand campionatul cu o remiza alba la Iasi, iar ASA nu a reusit sa profite de semiesecul bucurestenilor, pierzand pe teren propriu cu Otelul Galati.

Steaua a avut o deplasare dificila la Iasi, moldovenii luptand pentru onoare in aceasta partida. Echipa lui Costel Galca a dominat teritorial partida, dar nu a reusit sa marcheze in poarta gazdelor.

In repriza secunda, Costel Galca joaca ultra-ofensiv, dar iesenii nu s-au pierdut cu firea reusind sa inchida culoarele la poarta lui Capargo. Totusi, portarul gazdelor s-a evidentiat la doua oportunitati ale campioanei en-titre, respingand decisiv suturile lui Iancu si Stanciu.

Stelistii nu au reusit sa inscrie, dar castiga totusi campionatul profitand de pasul gresit al echipei din Targu Mures.

ASA Targu Mures a jucat acasa partida cu deja retrogradata Otelul Galati, avand nevoie de victorie si de pas gresit al stelistilor la Iasi.  Gazdele erau campioane dupa 45 de minute, dupa golul marcat de capitanul Gabi Muresan (min. 39) de la punctul cu var.

Avea sa fie o seara neagra pentru Targu Mures, Otelul reusind sa intoarca soarta partidei. Mai intai, Alexandru Tudorie a marcat cu capul in minutul 68, iar Helder Tavares reuseste golul victoriei in minutul 5 de prelungiri.

Asadar ASA Targu-Mures termina pe locul secund in Liga Nationala, dar o performanta extrem de meritorie a unei echipe nou promovate.

Steaua isi adjudeca cel de-al 26-lea trofeu de campioana nationala, iar acest sezon nu este inca incheiat pentru ros-albastrii, care mai au de disputat finala Cupei Romaniei cu Universitatea Cluj. Partida va avea loc pe 31 mai, cu incepere de la ora 21:00.