Home » Fotbal, National » Steaua-Dinamo 5-2. Rosi albastrii, favoriti la calificarea in Finala Cupei

Steaua-Dinamo 5-2. Rosi albastrii, favoriti la calificarea in Finala Cupei

steaua dinamo 5 - 2 Steaua si Dinamo au practicat un fotbal deschis pe Arena Nationala, un derby cu 7 goluri marcate. Stelistii s-au impus cu 5-2 dupa ce aveau la pauza un 4-1 linistitor, dinamovistii avand o misiune aproape imposibila in returul programat peste 3 saptamani.

Daca in meciul din returul campionatului, steaua si dinamo au parcticat un joc inchis, joi seara, ins emifinalele Cupei Romaniei, cele doua echipe au facut spectacol pe Arena Nationala.

Stelistii au prima ocazie in minutul 17, dupa o actiune a lui sanmartean, mingea ajunge la Stanciu care trimite cu capul in transversala. Golul avea sa vina 4 minute mai tarziu, cand Latovlevici reuseste o “bijuterie” de gol, un lob perfect executat, din unghi, de pe partea stanga.

Dinamo avea sa egaleze in minutul 32, cand Dorin Rotariu suteaza precis din 7 metri. Apoi, a urmat un finald e repriza cu inca  3 goluri, toate marcate de stelisti. Mai intai, Varela marcheaza in minutul 39, iar 3 minute mai tarziu, Chpciu puncteaza cu un sut din afara careului. Finalul reprizei ii prinde pe dinamovisti in atac, la un corner, dar stelistii recupereaza si Adi Popa sprinteaza spre careul advers si ii paseaza lui Tanase, care indeplineste o formalitate. Prima repriza se termina cu 5 goluri marcate, un 4-1 ce parea decisiv pentru Steaua. Reghecampf  nu renunta la ofensiva nici la acest scor si il introduce dupa pauza pe Claudiu Keseru. Insa Dinamo avea sa reduca din diferenta, la 8 minute de la reluare, cand Lazar suteaza precis de la marginea careului.  Dupa cateva ocazii irosite, Keseru avea sa marcheze ultimul gol al partidei, servantul fiind italianul Federico Piovaccari.

Rezultatul final de 5-2 avantajeaza Steaua, fiind putin probabila revenirea dinamovistilor in returul semifinalei Cupei Romaniei, ce va avea loc peste 3 saptamani, joi, 17 aprilie. Reamintim ca in cealalta semifinala, Petrolul si Astra Giurgiu au terminat prima mansa la egalitate, 0-0.