Home » International, Tenis » Surpriza zilei la Australian Open: Ana Ivanovic a eliminat-o pe Serena Williams

Surpriza zilei la Australian Open: Ana Ivanovic a eliminat-o pe Serena Williams

ana ivanovic In optimile de finala de la Australian Open s-au intalnit duminica dimineata, Ana Ivanovic (nr. 14 mondial) si Serena Williams (nr. 1 in WTA), sarboaica reusind victoria in 3 seturi (4-6,6-3,6-3).

Dupa ce a eliminat-o in turul 3 pe favorita gazdelor, Samantha Stosur, Ivanovic a intalnit-o in optimile de finala pe Serena Williams, principala favorita la castigarea turneului.

Americanca a castigat primul set cu 6-4, datorita unui serviciu puternic (4 asi in primul set) si un joc constant cu mai putine greseli nefortate decat adversara sa. Desi Williams a servit si mai bine in setul secund (7 asi) Ivanovic a fost mai agresiva si mai precisa in lovituri, reusind sa duca meciul in decisiv. Setul 3 este castigat tot de Ivanovic, cu 6-3, sarboaica aratand un calm de invidiat.

In sferturile de finala, Ivanovic va intalni castigatoarea din partida Casey Dellacqua – Eugenie Bouchard (nr.30 mondial).