Home » Handbal, National » THURINGER HC – HCM BAIA MARE 23-25. Victorie importanta, obtinuta cu emotii…

THURINGER HC – HCM BAIA MARE 23-25. Victorie importanta, obtinuta cu emotii…

12476019_562727177215028_1992362093_nHCM Baia Mare reusește a doua victorie în Grupele Principale ale Champions League, o victorie extrem de importantă, în deplasare la Thuringer. În urma acestei reușite, HCM-ul  urcă pe locul 4 în clasamanetul grupei.

Thuringer a reușit primul gol al meciului abia în minutul 3,  a continuat într-un ritm bun, până în minutul 9, când scorul arată 4-1 pentru echipa germană, moment în care Aurelian Roșca  a cerut time-out. La reluarea meciului, HCM-ul a avut momente mai bune în atac, reușind egalarea în minutul 12, după 3 goluri marcate consecutiv. Din acel moment Thuringer a trecut din nou la conducere, până la finalul reprizei, scorul la pauză fiind 12-10.

Repriza secundă a început în aceeași notă, avantajul de 2 goluri al gazdelor menținându-se aproape 1o minute. O dată cu intrarea în poarta a Ionicăi Munteanu, HCM a reușit egalarea și trecerea în avantaj. Finalul de meci a fost unul disputat, fiecare echipă trecând alternativ în avantaj de doar 1 gol. Abia în minutul 59 Baia Mare a reusit să mărească diferența la 2 goluri, stabilind scorul final 23-25. Un moment mai delicat al reprizei a fost anularea golului Lucianei Marin, Aurelian Roșca cerând time-out chiar în acel moment.

Ca o concluzie generală, HCM Baia Mare a arătat destul de multe probleme în atac, multe inexactități și ratări, pricinuite și de o evoluție bună a portarului echipei adverse. De asemenea, trebuie menționată și evoluția foarte bună a Elizei Buceschi, îmbucurătoare în ceea ce privește echipa națională.