Home » National, Volei » Turneu Final, volei cadete: CTF Mihai I Bucuresti si Medicina Targu Mures vor juca marea finala!

ctf mihai I bucuresti volei cadete Sambata, la Slatina, s-au disputat partidele pentru locurile de clasament 5-8 dar si cele doua semifinale ale Turneului Final de Campionat National la volei cadete.

In primul meci al zilei, ocupanta locului 3 in seria a II-a, CSS Tg. Mures, a intalnit pe locul 4 din seria I, CSS Sibiu. Partida s-a decis in 4 seturi, victorioasa fiind formatia CSS Tg. Mures.

In cel de-al doilea meci al zilei, CSS Bacau a intalnit pe CS Constructorul Bucuresti, cele doua formatii fiind la cea de-a doua intalnire directa din acest an, precedenta avand loc in turneul semifinal disputat in Buzau si incheiata in 5 seturi cu victoria bacauancelor dupa doua ore si jumatate de joc.

Tot in 5 seturi avea sa se termine si intalnirea de la Turneul Final, dar cu o alta desfasurare a jocului. Bacauancele s-au impus in primele doua seturi, cu 28-26 si 25-19, dar bucurestencele revin si duc partida in set decisiv dupa ce s-au impus in urmatoarele doua acte cu 25-18 si 25-14. In decisiv bucurestencele au condus cu 4-0 si 13-10, bacauancele revenind pe final avand minge de meci la scorul de 14-13. Echipa din Bucuresti nu a cedat, a egalat si s-a impus in decisiv cu 17-15, meciul fiind din nou unul maraton de peste doua ore si jumatate de joc.

Dupa partidele pentru locuriloe 5-8 au urmat si cele doua semifinale, CTF Mihai I Bucuresti-CS Bravol Brasov si Dinamo Romprest Bucuresti-CSU Medicina Tg. Mures.

In prima semifinala, CS Bravol Brasov, ocupanta locului secund in seria I, s-a impus in primul set, dar bucurestencele de la CTF Mihai I (foto) revin in forta si rezolva meciul cu 3-1, reusind astfel calificarea in marea finala.

In cea de-a doua semifinala, CSU Medicina Targu Mures a castigat primul set in intalnirea cu Dinamo, bucurestencele au egalat, dar echipa din Targu Mures castiga urmatoarele doua acte si obtine astfel calificarea in ultimul act al competitiei.