Home » National, Volei » Turneu Semifinal Bacau: Steaua termina grupa pe primul loc dupa doar doua partide disputate. Bacaul si Constanta, meci decisiv pentru calificarea la Turneul Final

css bacau steaua bucuresti 3-1 volei juniori In turneul semifinal desfasurat la Sala Sporturilor Bacau, a avut loc, sambata, etapa a -II-a de volei juniori, Seria I. Steaua si-a asigurat calificarea de pe primul loc in grupa, dupa doar doua partide disputate, iar CSS Bacau, CSS 1 Constanta si LPS Piatra Neamt se lupta pentru singurul loc ramas ce aduce calificarea la Turneul Final.

In primul meci de sambata s-au intalnit echipele victorioase din prima zi a competitiei. Dupa Victria de doua puncte cu LPS Piatra Neamt, Bacaul a intalnit favorita, Steaua Bucuresti, echipa ce a castigat categoric in prima partida disputata. Stelistii s-au impus in primul set, fiind echipa mai constanta, dar in actul secund, bacauanii s-au mobilizat exemplar si dupa un inceput puternic, 13-5, au castigat setul secund cu 25-15. Urmatoarele 2 seturi au fost echilibrate, dar cu un plus de partea Stelei, care se impune cu scorul de 3-1 la general. Cu aceasta victorie,  Steaua acumula 6 puncte si era sigura de calificare la Turneul Final.

In cea de-a doua partida a zilei s-au intalnit CSS 1 Constanta si LPS Piatra Neamt, un meci intre doua echipe apropiate ca valoare. Nemtenii si-au luat un avans considerabil in primu set, avand 6 puncte avantaj, 20-14, dar constantenii nu renunta si reusesc egalarea 20-20, 23-23.  Mai mult, primul set revine Constantei cu 28-26, care a luat astfel un avantaj atat pe tabela, cat si moral. Nemtenii au tinut aproape si in urmatoarele 2 seturi, dar Constanta s-a dovedit formatia mai concetretata pe final, reusind victoria in 3 seturi. Totusi, CSS 1 Constanta va fi depunctata cu un punct, deoarece nu a avut in teren un jucator de talie, asa cum prevede regulamentul.

Iata rezultatele inregistrate si clasamentul dupa cea de-a doua etapa disputata:

CSS Bacau – CSA Steaua Bucuresti   1-3 (19-25, 25-15, 20-25, 21-25;

CSS 1 Constanta – LPS Piatra Neamt   3-0 (28-26, 25-23, 25-22);

Clasament: 1) Steaua Bucuresti 6 p.; 2) CSS Bacau 3 p.; 3) CSS 1 Constanta 2 p.; 4) LPS Piatra Neamt 1 p.;

Meciul decisiv pentru cel de-al doilea loc care aduce calificarea la Turneul Final pare a fi partida din primul meci de duminica, CSS Bacau-CSS 1 Constanta. Totusi, calculele hartiei mai dau sanse si formatiei din Piatra Neamt, o victorie cu 3-2 in primul meci a formatiei CSS 1 Constanta, coroborata cu o victorie a nemtenilor cu 3-0 sau 3-1 in fata Stelei, va trimite echipa din Piatra Neamt la Turneul Final.