Home » Fotbal, International » UEFA Champions League: Victorie pentru bavarezi, dar fara calificare in finala. Bayern-Barcelona 3-2 (1-2)

bayern munchen barcelona 3-2 Bayern Munchen a reusit sa marcheze 3 goluri in poarta catalanilor, dar Neymar reuseste o dubla si aduce calificarea in marea finala pentru Barcelona.

Dupa ce a piedut cu 0-3 pe Camp Nou, Bayern Munchen avea nevoie de un joc fara greseala pe teren propriu pentru a intoarce soarta calificarii. Bavarezii au inceput in forta si au marcat golul de 1-0 in minutul 7. Fundasul Benatia a reluat decisiv cu capul, din faza fixa, iar ter Stegen nu poate interveni. Totusi, Barcelona nu s-a pierdut cu firea si a reusit golul egalizator 8 minute mai tarziu, prin Neymar, dupa o actiune la care au mai fost implicati Messi si Suarez.

In minutul 19, Bayern este aproape de a prelua conducerea, dar lovitura de cap a lui Thomas Muller este respinsa miraculos printr-un reflex de senzatie a lui ter Stegen. Daca unii rateaza, altii marcheaza, asa s-a intamplat si in aceasta partida, Barcelona marcand golul de 2-1 pe contraatac in minutul 29. Luis Suarez a reusit iarasi o pasa decisiva catre Neymar, atacantul brazilian marcand cu un sut la coltul scurt. Bavarezii ataca din nou, dar ter Stegen intervine providential la 3 actiuni si oaspetii pleaca la cabine cu un avans de un gol si o calificare in finala aproape asigurata.

Nemtii continua ofensiva si in repriza secunda si intorc soarta partidei dar nu si a calificarii. Robert Lewandowki (minutul 59) si Thomas Muller (minutul 74) marcheaza pentru gazde, ambii cu suturi de la marginea careului. Totusi, gazdele nu au puterea sa intoarca  si soarta calificarii, iar victoria cu 3-2 este doar una de palmares.

Asadar Barcelona se impune in aceasta dubla mansa, cu 5-3 la general, fiind prima finalista a acestei editii de Champions League.

Adversara din finala se va decide maine, intre Juventus si Real Madrid, campioana Italiei castigand in prima mansa, pe teren propriu, cu 2-1.

Etichete:, , , , , , , , ,