Home » Fotbal, International » Un nou meci bun facut de Cristiano Ronaldo. Real Madrid – Real Sociedad 5-1

Un nou meci bun facut de Cristiano Ronaldo. Real Madrid – Real Sociedad 5-1

real madrid - sociedad Real Madrid a disputat pe teren propriu partida de campionat din etapa a 13-a impotriva celor de la Real Sociedad. Echipa antrenata de Carlo Anceloti a pornit ca favorita clara in disputa de pe Santiago Bernabeu, insa bascii se anuntau un rival redutabil date fiind intalnirile precedente.

Totusi Cristiano&Co au reusit un meci foarte bun, cu o pofta foarte mare de goluri care nu au intarziat sa apara, astfel la pauza tabela de scor arata un redutabil 4-0 pentru formatia “blanco”. Ronaldo a fost cel care a trimis primul semnal de alarma pentru apararea lui Sociedad, in minutul 7 cand loveste transversala cu un sut naprasnic de pe banda stanga. Deschiderea de scor nu a intarziat sa apara astfel, acelasi Cristiano Ronaldo il invinge pe Bravo cu un sut din interiorul careului la coltul lung dupa o pasa excelenta primita de la Benzema. Dupa sase minute, Real Madrid se distanteaza prin reusita lui Benzema caruia ia fost intors serviciul de catre Ronaldo.

Portughezul avea sa reuseasca dubla in minutul 27 cand a executat perfect penalty-ul obtinut tot de el la un hent in careu facut de Bergara. Scoru la pauza a fost stabilit de Sami Khedira care a fost servit excelent la marginea careului de Bale iar neamtul face 4-0 pentru Real Madrid.

Oaspetii au reusti sa salveze onoarea pentru seara dezastruoasa si au marcat in minutul 61 prin Griezmann care a fost lansat perfect peste apararea madrileana si l-a invins cu un lob pe Diego Lopez.

Minutul 76 avea sa aduca si rezultatul final inregistrat in aceasta partida prin hattrick-ul reusit de Cristiano Ronaldo. Acesta a executat perfect o lovitura libera de pe partea stanga si l-a lasat fara replica pe portarul Bravo.

Astfel partida se incheie cu o victorie clara, scor 5-1, a elevilor lui Anceloti, care acumuleaza 31 puncte in clasament, cu trei mai putin decat liderul Barcelona si cu doua fata de ocupanta locului doi, Ateltico Madrid.