Home » Fotbal, International » Una calda, alta rece: FCSB se califica in faza play-off Champions League, Viitorul pierde in prelungiri

Champions League Cele doua echipe romanesti au disputat mansa a doua in turul 3 preliminar UEFA Champions League, FCSB impunandu-se in deplasare cu 4-1, in timp ce FC Viitorul a pierdut in prelungiri, la APOEL Nicosia, cu 4-0.

Fotbalistii de la Viitorul s-au jucat cu ocaziile in prima repriza, iar campioana Ciprului a reusit, in repriza secunda, golul care a egalat scorul la general in cele doua manse. A urmat o prima repriza de prelungiri de cosmar pentru echipa lui Gheorghe Hagi, gazdele marcand de 3 ori. S-a incheiat 4-0 pentru APOEL, o infrangere usturatoare care scoate campioana Romaniei din Champions League. FC Viitorul va participa in faza play-off pentru accederea in grupele Europa League.

Desi in prima mansa din turul 3 preliminar, stelistii au remizat pe National Arena cu vicecampioana Cehiei, 2-2, echipa lui Nicolae Dica si-a luat revansa in retur. A fost 1-0 la pauza, gratie golului superb reusit de Mihai Balasa din lovitura libera. Cehii au egalat in repriza secunda, scor la care echipa gazda era calificata in faza play-off. A urmat un joc pe contre si cateva schimbari tactice reusite de Nicolae Dica. In minutul 71, Filipe Teixeira si-a aratat inca o data clasa de mare fotbalist, punctand pentru 2-1 din interiorul careului. Tanase a marcat 5 minute mai tarziu, iar acelasi Teixeira obtine o lovitura de pedeapsa, transformata de Denis Alibec.

Cu aceasta victorie, Steaua se califica in faza play-off si chiar daca nu va obtine calificarea in grupele Champions League, va fi prezenta automat in grupele Europa League.

APOEL – FC Viitorul   1-0 (0-0) 4-0 dupa prelungiri