Home » Handbal, National » Vezi rezultatele din cea de-a doua etapa a Turneului Final de handbal junioare 1! Se cunosc deja 3 echipe calificate in semifinale

handbal Joi s-a disputat cea de-a doua etapa a Turneului Final de handbal junioare 1, 3 echipe fiind deja calificate in semifinale.

In grupa A, echipa Energetic Ramnicu Valcea a invins la 3 goluri avantaj formatia LPS Roman, avand asigurata prezenta in semifinale, cu doua victorii in doua partide. In celalalt joc al grupei, formatia HC Activ Plopeni este cea de-a doua echipa calificata, dupa ce a invins la doua goluri diferenta formatia CSS Odorhei, 31-29.

In ultima etapa, programata vineri, se vor intalni echipele cu zero puncte in clasament LPS Roman si CSS Odorhei, iar HC Activ Plopeni si Grupul Scolar Energetic Ramnicu Valcea joaca pentru stabilirea  castigatoarei acestei grupe, care va intalni in semifinale ocupanta locului 2 din grupa B.

Dupa-amaiza s-au disputat si partidele din cea de-a doua grupa, primul meci al zilei fiind partida dintre CSS Dinamo Brasov si Universitatea Resita. Formatia din Brasov a condus cu doua goluri avantaj la sfarsitul primei reprize, dar resitencele trec la conducere dupa 4 minute scurse din mitanul secund. In repriza secunda echilibrul s-a mentinut pana in minutul 55, cand echipa din Resita avea doua goluri avantaj, 28-30, iar in ultimele 5 minute de joc dinamovistele nu mai marcheaza decat o data, primind inca 3 goluri. Asadar, Universitatea Resita obtine cea de-a doua victorie din acest turneu si are calificarea asigurata in semifinale.

In ultimul joc al zilei s-au intalni formatiile CSM Bucuresti si Marta Baia Mare, ardelencele avand o prima repriza de exceptie, pe care au terminat-o cu 5 goluri avantaj, 16-11. Echipa antrenata de Costica Buceschi revine puternic in repriza secunda, marcand 22 de goluri si primind doar 10, iar bucurestencele bifeaza prima victorie din acest Turneu Final. Maine are loc meciul decisiv cu Universitatea Resita, iar in cazul unei victorii, CSM Bucuresti va castiga grupa. Echipa din Capitala poate insa si rata prezenta in semifinale, in cazul unei infrangeri maine, coroborata cu o victorie la scor a brasovencelor.

Iata rezultatele inregistrate in cea de-a doua etapa a Turneului Final de handbal junioare 1:

Grupa A

LPS Roman – Gr. Sc. Energetic Ramnicu Valcea   29-32 (14-16)

HC Activ CSo plopeni – CSS Odorhei   31-29 (16-13)

Clasament grupa A dupa doua etape: 1) HC Activ CSU Plopeni 6 p.; 2) Gr. Sc. Energetic Ramnicu Valcea 6 p.; 3) CSS odorhei 0 p.; 4) LPS Roman 0 p.;

Grupa B

CSS Dinamo Brasov – Universitatea Resita   29-33 (18-16)

CSM Bucuresti – Marta Baia Mare   33-26 (11-16)

Clasament grupa B dupa doua etape disputate: 1) Universitatea Resita 6 p.; 2) CSM Bucuresti 4 p.; 3) CSS Dinamo Brasov 1 p.; 4) Marta Baia Mare 0 p.;

Vineri, 1 mai, sunt programate ultimele partide din faza grupelor (jocurile se vor disputa in sala LPS Cluj-Napoca):