Home » Bacau, International, Locale, National, Volei » Victorie in 3 seturi in Cupa CEV: Stiinta Bacau – Apollon Prestige Limassol 3-0

Victorie in 3 seturi in Cupa CEV: Stiinta Bacau – Apollon Prestige Limassol 3-0

Stiinta Bacau-Apollon Prestige Limassol volei feminin In prima mansa contand pentru 16-imile Cupei CEV de volei feminin, Stiinta Bacau s-a impus in 3 seturi in fata formatiei cipriote Apollon Prestige Limassol.

Miercuri seara, la Sala Sporturilor Bacau, echipa din localitate a disputat prima partida intr-o competitie europeana din acest sezon.

Echipa cipriota a intrat pe teren cu pofta de joc, conducand cu 5-0 pe serviciul secundului Veronika Hudima. Jucatoarea cu dubla nationalitate, franceza si ucraineana, Veronika cu bentita a reamintit de Mimi Sosa, argentinianca ce a adus multa energie in joc pe cand evolua la echipa bacauana.

Gazdele si-au intrat greu in ritm, fiind dominate in primul set de oaspete, 4-8, 7-12, 13-18. Pe serviciul Crinei Baltatu, bacauancele au reusit revenirea, castigand in cele din urma setul cu 25-22.

Actul secund a fost echilibrat pana la scorul de 13-13, apoi echipa bacauana a avut un sfarsit linistit de set, castigat la 19.

Cipriotele s-au stins de tot in cel de-al treilea set, dominat categoric de formatia gazda. Totusi, de admirat un gest facut de antrenorul oaspetilor, care a introdus pe final de set o jucatoare de doar 14 ani, Evita Leonidou, in timp ce antrenorul Florin Grapa a preferat sa mearga pe echipa de start tot meciul. Bacauancele inchid setul 3 la 13 si obtin astfel o victorie la zero la seturi in prima mansa a saisprezecimilor Cupei CEV.

Partida retur se va disputa miercuri, 11 noiembrie, la Limassol.

Stiinta Bacau – Apollon Prestige Limassol 3-0 (25-22, 25-19, 25-13)

Stiinta Bacau: Sabina Moisa, Denisa Rogojinaru, Cristina Cazacu, Tatiana Lupu, Claudia Gavrilescu, Crina Baltatu, Nicoleta Manu – libero. Antrenor: Florin Grapa. Rezerve: Lorena Raisa Ciocian, Irina Cristina Radu, Loredana Filipas, Alexandra Badea, Mihaela Albu (libero).

Apollon Prestige Limassol: Maryna Lavruk, Katalin Kiss, Veronika Hudima, Brooke French, Katerina Zakchaiou, Andri Iordanous, Thelma Christoforu – libero. Au mai jucat: Sofia Manitarou, Vasi Chatzikonstanta, Evita Leonidou, Nikolina Spyrou, Evely Stefanou – libero. Antrenor: Ioannis Giapanis.