Home » Fotbal, International, National » Victorie mare obtinuta de FCSB in Europa League! FCSB-Lazio 1-0

Victorie mare obtinuta de FCSB in Europa League! FCSB-Lazio 1-0

FCSB Echipa pregatita de Nicolae Dica a reusit o victorie mare in fata echipei italiene, singurul gol al partidei fiind marcat de Harlem Gnohere in minutul 29.

Meciul de pe National Arena din saisprezecimile Europa League a fost aprig disputat, desi s-a marcat doar un gol. Reusita a venit in minutul 29, la capatul unui contraatac scoala realizat de echipa gazda.

Pintilii a recuperat mingea in propria jumatate de teren, a pasat lui Man, apoi mingea a ajuns cu noroc la Budescu, care a trimis spre atacantul gazdelor, Gnohere marcand cu calm in situatie de unu la unu cu portarul Strakosha.

Steaua s-a aparat remarcabil in fata formatiei italiene, cu un pressing avansat care a pus in dificultate echipa oaspete. Portarul Daniel Vlad, in varsta de doar 18 ani, a avut interventii sigure, iar gazdele s-au dedicat total in faza de aparare. Cea mai mare ocazie de gol a oaspetilor a avut loc in minutul 83, cand Martin Caseres nu a reusit sa impinga mingea in poarta din 3 metri, din centrarea la firul ierbii a lui Felipe Anderson. Chiar daca din punct de vedere fizic, FSCB a parut ca cedeaza initiativa, gazdele au reusit sa tina de acest scor pana la finalul partidei.

Victoria nu asigura si calificarea in optimi, mansa retur avand loc joia viitoare pe Stadio Olimpic din Roma. Totusi, victoria fara gol primit pe teren propriu este o mare reusita pentru clubul FCSB, tinand cont de diferenta de buget dintre cele doua formatii.

Steaua – Lazio 1-0 (1-0)

Harlem Gnohere ’29

SteauaFormula de joc: 4-2-3-1

Echipa de start: Daniel Vlad – Junior Morais, Bogdan Planic, Valerica Gaman, Romario Benzar – Dragos Nedelcu, Mihai Pintilii (Filipe Teixeire ’46)- Florin Tanase (capitan) (Florinel Coman ’58), Constantin Budescu – Harlem Gnohere (Cristi Tanase ’82). Rezerve: Eduard Stancioiu (portar), Marko Momcilovic, Florinel Coman, Ovidiu Popescu, Cristian Tanase, Gabriel Enache, Filipe Teixeire. Antrenor principal: Nicolae Dica.

LazioFormula de joc: 3-5-2

Echipa de start: Thomas Strakosha – Martin Caceres, Luis Felipe, Bastos – Jordan Lulaku (Lulic ’75), Sergej Milinkovic Savic, Lucas, Alessandro Murgia, Dusan Basta (capitan) – Felipe Caicedo (Ciro Immobile ’56), Nani ( Felipe Anderson ’56) . Rezerve: Guerriri (portar), Patric, Felipe Anderson, Wallace, Ciro Immobile, Senad Lulic, Stefan Radu.

Suturi spre poarta: 11-12

Suturi pe poarta: 4-4