Home » Bacau, Locale, National, Volei » Volei cadete: CSS Bacau – LPS Unic Piatra Neamt 0-3

Volei cadete: CSS Bacau – LPS Unic Piatra Neamt 0-3

CSS Bacau LPS Piatra Neamt volei cadete Duminica a avut loc, la sala de sport din incinta Colegiului “Vasile Alecsandri” Bacau, partida de volei cadete dintre CSS Bacau si LPS Piatra Neamt, din grupa preliminara A.

Oaspetele au dominat primul set, pe care si l-au adjudecat cu 25-15, punctele forte ale pietrencelor fiind serviciul si preluarea. Acelasi serviciu a functionat pentru Piatra Neamt si in setul secund, oaspetele conducand si cu 9 puncte diferenta, 9-18. Bacauancele castiga urmatorul punct, iar pe serviciul Alexandrei Bacoiu diferenta s-a redus la doar 4 puncte. Dupa inca un punct reusit de oaspete, bacauancele trec la conducere, cu 20-19,  dupa o serie de 6 puncte consecutive reusite pe serviciul Laurei Pupaza. Oaspetele nu au cedat reusind la randul lor 6 puncte consecutive castigand si actul secund cu 25-21.

Bacauancele au inceput mai bine cel de-al treilea act, au avut si 3 mingi de set la scorul de 24-21, dar din nou oaspetele au revenit adjudecandu-si setul cu 27-25.

Asadar Unic Piatra Neamt se impune cu scorul de 3-0, oaspetele fiind superioare in aceasta partida la capitolele serviciu si preluare. Cu aceasta victorie LPS Piatra Neamt acumuleaza 12 puncte, 4 victorii in 4 partide disputate.

CSS Bacau inregistreaza prima infrangere in grupa, urmatorul joc al formatiei bacauane avand loc in deplasare, la formatia CSS Buzau, in data de 24 noiembrie.

CSS Bacau: Toma Rafaela, Bacoiu Alexandra (capitan), Demsa Isabela, Maftei Diana, Laura Pupaza, Stanciu Cezara, Popescu Oana, Nita Bianca, Tocila Sanziana, Cucu Alexandra, Sentes Ioana, Anghel Mara. Antrenori: Snel Traian, Turcanu Eusebiu.

LPS Unic Piatra Neamt: Tirsa Roxana, Popa Ana-Maria, Cozma Andrada, Mireanu, Bulai, Bilbiie, Cozma Andra (capitan), Stan Alexandra, Iovu Oana, Mereuta, Arvu Mihaela, Andrei. Antrenori: Forman Dana, Asmarandei Carmen.

Declaratii

Popa Ana-Maria (LPS Piatra Neamt): Jocul nostru a fost foarte bun. Am crezut ca vom iesi cam suparate, am pierdut in meciuri amicale dar ne-am pus in minte sa le batem si pentru asta ne-am antrenat foarte mult. Nu ne-am asteptat la o asa mare victorie, dar a fost totul bine si suntem foarte fericite. Astazi am fost o echipa adevarata.

Alexandra Bacoiu (ridicator CSS Bacau): “Astazi nu am reust sa ne facem jocul nostru. Am avut probleme la serviciu si preluare iar adversarele noastre au speculat greselile facute de noi. Am inceput foarte bine aceasta grupa, am avut doua victorii dar astazi am pierdut. Nu ne ramane decat sa ne antrenam in continuare si sa demonstram in jocurile urmatoare ca aceasta infrangere a fost doar un accident nefericit”.