Home » Bacau, Locale, National, Volei » Volei junioare: Bacauancele au obtinut cea de-a cincea victorie consecutiva! LPS Unic Piatra Neamt-CSS Bacau 1-3

css bacau volei junioare Elevele pregatite de Traian Snel s-au impus in cel de-al cincilea joc din Seria A, in cadrul Campionatului Nationl de volei junioare, fiind calificate la faza semifinala de pe primul loc in grupa.

Duminica, 14 februarie, bacauancele au intalnit in deplasare formatia LPS Unic Piatra Neamt, cele doua formatii disputand in ultimii ani multe partide spectaculoase.

Echipa bacauana a inceput in forta primul set, avand un avans si de 15 puncte, 21-6. Oaspetele s-au mai relaxat putin, iar gazdele reusesc o serie de puncte consecutive, insa nu a fost de ajuns pentru a intoarce soarta primului act, adjudecat de bacauance cu 25-17.

Setul secund a fost mult mai echilibrat, pana la cel de-al doilea time-out tehnic, bacauancele terminand puternic cu 25-18. Tot oaspetele au dominat si in cel de-al treilea set, pana la scorul de 19-16, dar a urmat o serie consecutiva de 9 puncte pentru echipa gazda, care reduce astfel diferenta la seturi, 1-2.

Gazdele nu au reusit surpriza in actul 4 pentru ca echipa oaspete a jucat precis, a atacat inspirat, reusind sa se impuna clar cu 25-13. Cu aceasta reusita, CSS Bacau ajunge la 5 victorii din 5 partide, toate de 3 puncte, fiind detasat liderul seriei A. In ultimul joc din aceasta grupa, bacauancele vor intalni pe teren propriu formatia CSS Toplita.

LPS Unic Piatra Neamt: Andra Cozma, Alexandra Stan, Andrada Cozma, Raluca Closca, Madalina Poparda, Andreea Bulai. Antrenori: Mihaela Voivod si Carmen Asmarandei.

CSS Bacau: Isabela Demsa (capitan), Madalina Boboc, Laura Pupaza, Cezara Stanciu, Madalina Iacobita, Karina Gorbe, Oana Popescu (libero). Au mai evoluat: Alexandra Bacoiu, Rafaela Toma, Alexandra Cucu, Alexandra Rauca, Crina Birgu.