Home » Bacau, International, Locale, National, Volei » Volei, Liga Campionilor: Volero Zurich – Stiinta Bacau 3-1

Volei, Liga Campionilor: Volero Zurich – Stiinta Bacau 3-1

volero zurich - stiinta bacau champions league volei feminin Stiinta Bacau a pierdut cu scorul de 1-3 partida din deplasare cu formatia Volero Zurich si ramane pe ultimul loc in grupa E, cu 2 puncte.

Gazdele si-au adjudecat usor primul set, apoi bacauancele au dat o replica serioasa. Elventiencele se impun cu 25-23 in setul secund, dar Stiinta a luptat si s-a impus in actul 3, cu 28-26. Si setul 4 a fost echilibrat, dar gazdele se impun cu 25-23 si castiga astfel cele 3 puncte puse in joc.

In celalalt meci al grupei F, formatia Dinamon Kazan a castigat in deplasarea de la Tauron Dabrowa cu 3-0  si are asigurata prezenta in faza urmatoare a competitiei de pe primul loc, fiind urmata de Volero Zurich.

Stiinta joaca marti, la Sala Sporturilor Bacau, ultima partida din grupa, in fata formatiei poloneze Tauron MKS Dabrowa Gornicza. Campioana Romaniei are nevoie de o victorie cu scorul de 3-0 sau 3-1 pentru a obtine cele 3 puncte puse in joc si de a surclasa formatia poloneza in clasament.

Clasamentul Grupei F dupa 5 etape disputate: 1) Dinamo Kazan 15 p.; 2) Volero Zurich 9 p.; 3) Tauron MKS Dabrowa 4 p.; 4) Stiinta Bacau 2 p.;