Home » Handbal, National » ASC CORONA 2010 BRAȘOV – TUS METZINGEN 22 -26. Un meci greu, în care Corona Brașov nu a jucat la adevăratul său potențial

12901394_1062424603796969_3092046779923352816_o       Corona Brașov  a pierdut meciul tur din cadrul semifinalei Cupei EHF la handbal feminin, desfășurat la Brașov, cu echipa germană, Tus Metzingen, scor 22-26. Un meci disputat, cu multe eliminări, în care Corona Brașov și-a regăsit ritmul în repriza secundă, însă nu a mai reușit să întoarcă soarta partidei.

Prima repriză a debutat cu 2 goluri  înscrise de la 7 m de ambele echipe.  A urmat o perioadă mai slabă pentru echipa din Brașov, care a părut că nu se regăsește, în special pe faza de atac, drept urmare ajungându-se la o diferență de 6 goluri în minutul 18, scor 4-10.  Diferența s-a păstrat până aproape de finalul reprizei, când jucătoarele Coronei au reușit să înscrie trei goluri consecutiv, stabilind scorul la pauză 11-15.

În debutul reprizei secunde, echipa oaspete a continuat evoluția bună din prima parte a meciului. Treptat, Brașovul a reușit să intre mai bine în meci, cu o apărare mai mobilă, mai agresivă și un atac mai precis, reușind să reducă diferența la 2 goluri, în minutul 51. Însă prestația deosebită a portarului Stockhorst și câteva greșeli în atac ale Brașovului au dus la stabilirea scorului final 22-26.

Echipa oaspete a reușit un meci foarte bun, având un portar în mare formă și o apărare mobilă și bine organizată. Însă evoluția din repriza secundă a Brașovului, mai aproape de adevărata sa valoare, dă speranțe că încă nu s-a jucat calificarea în finala Cupei EHF, meciur retur din Germania, ce se va juca pe data de 9 aprilie fiind o finală în sine.

ASC CORONA 2010 BRASOV – TUS METZINGEN 22 -26 (11-15)

Corona Brasov: Ana Maria Mîrcă Olariu, Denisa Dedu, Daciana Hosu-portari, Cristina Zamfir 10 goluri, Laura Chiper 3, Carmen Cartaș 2, Camelia Hotea 2, Andreea Pricopi 2, Nicoleta Dinca 1, Marinela Neagu 1, Daniela Rațiu 1, Adriana Țăcălie, Mihaela Briscan, Anișoara Marcu, Oana Bondar, Ana Berbece.

Tus Metzingen: Stockhorst, Obein – portariLoerper 11 goluri, Behnke 6, Temes 4, Loseth 2, Vollebregt 2    , Beddies 1, Dinkel, Groámann, Kubasta, Michielsen, Stefani, Weigel, Zapf.