Home » Fotbal, International » Atletico Madrid invinge Barcelona si se califica in semifinalele Champions League

atletico madrid barcelona 1-0 Cele doua echipe din Spania clasete pe prima si a doua pozitie in Primera Division, s-au duelat, miercuri seara, in sferturile de finala Uefa Champions League.Dupa 1-1 in deplasare in prima mansa, madrilenii aveau nevoie doar de un joc precis fara sa primeasca gol. Formatia antrenata de Diego Simeone a intrat determinata in teren si a aratat si fotbal, mingea lovind de 3 ori bara portii lui Pinto Colorado.

Primul sut al partidei i-a apartinut lui Lionel Messi dar atacantul argentinian a trimis mult peste poarta. Apoi gazdele se napustesc in atac si dupa o bara a lui Adrian Lopez, la aceeasi faza, Koke trimite precis cu latul din 3 metri.
Jucatorii madrileni nu se opresc din ofensiva si David Villa mai bifeaza doua bare, in minutele 11 si 19. Barcelona a incercat sa raspunda cu acelasi stil de pase dar catalanii au fost ineficienti la finalizare, de notat doar reluarile lui Messi si Neymar cu capul, putin pe langa poarta lui Courtois. Atletico Madrid a predat o adevarata lectie de tactica si determinare reusind victoria cu 1-0, implicit si calificarea in penultima faza Champions League.

In celalalt joc al serii, Bayern Munchen a trecut cu scorul de 3-1, pe teren propriu, de Manchester United. Campioana Angliei din sezonul precedent a deschis scorul prin Evra in minutul 57, dar a fost egalata rapid prin reusita lui Mandzukic. Tomas Muller si Arjen Robben au mai marcat pentru gazde, iar formatia antrenata de Josep Guardiola se califica in semifinalele Champions LeagueFormatia lui David Moyes pierde ultima sansa de a evolua si in sezonul viitor in Liga Campionilor, avand un parcurs dezamagitor de campionat, doar locul 7 dupa 33 de etape disputate.