Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » C.M. Brazilia 2014: Franta-Ecuador 0-0 si Elvetia-Honduras 3-0. Shaqiri reuseste hattrick-ul

C.M. Brazilia 2014: Franta-Ecuador 0-0 si Elvetia-Honduras 3-0. Shaqiri reuseste hattrick-ul

elvetia honduras 3-0 In  ultima etapa a grupei E, Franta si Ecuador au terminat la egalitate, in timp ce Elvetia bate Hondurasul cu 3-0, toate cele 3 goluri fiind marcate de Xherdan Shaqiri.

Elvetia avea nevoie de o victorie la scor in fata Hondurasului, iar Ecuador sa faca un pas gresit cu Franta, pentru calificarea in optimi. Mult mai mobili, elvetienii deschid scorul printr-o executie de exceptie a lui Xherdan Shaqiri in minutul 6, un sut puternic la coltul lung din afara careului, mingea lovind si bara transversala. Acelasi Shaqiri puncteaza pentru 2-0 din interiorul careului mic, acesta avand sa fie si scorul pauzei. Honduras domina la posesie dar tot Elvetia avea sa mai puncteze o data, tot prin Shaqiri, care a a trimis usor la coltul scurt din centrarea lui Josip Drmic. Elvetia se impune cu 3-0 si termina grupa pe locul secund, urmand sa intalneasca Argentina lui Messi in optimi.

franta ecuador 0-0 In cealalta partida din grupa E, s-au intalnit Franta si Ecuador, europenii avand o evolutie incantatoare in precedentele doua etape.  Ecuador avea nevoie de o victorie, fie si la limita pentru a ajunge in optimi, in timp ce Franta isi pastra primul loc in grupa indiferent de rezultatul din aceasta seara. Totusi Franta a dominat avand multe ocazii dar fara a puncta si pe tabela din cele 13 suturi trimise pe poarta. Antoine Griezmann, Karim Benzema, Paul Pogba si Loic Remy au fost ghinionistii serii pentru Franta, care nu a putut marca desi din minutul 49 a avut un om in plus pe teren, dupa eliminarea lui Antonio Valencia. Meciul se termina cu Ecuador in atac, dar fara urmari pe tabela si partida se termina cu un scor “alb” nemeritat dupa numarul de actiuni pe poarta ale celor doua formatii. Ecuador este prima formatie sud-americana eliminata din competitie, Brazilia, Chile, Columbia si Argentina reusind calificarea in optimile de finala la acest Campionat Mondial din Brazilia. In optimi, Franta va intalni ocupanta locului 2 din grupa F, Nigeria.