Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » C.M. Brazilia 2014: Franta-Germania 0-1. Mats Hummels marcheaza singurul gol al partidei

C.M. Brazilia 2014: Franta-Germania 0-1. Mats Hummels marcheaza singurul gol al partidei

franta germania 0-1 Germania este prima echipa calificata in semifinale, dupa victoria la limita in fata Frantei, singurul gol al partidei fiind marcat in prima repriza de fundasul central Mats Hummels.

Nemti a avut emotii inaintea acestei intalniri, nu mai putin de 7 jucatori avand simtone de gripa. Totusi antrenorul Joachim Low a a avut tot lotul valid, folosindu-l inca din primul minut pe atacantul Miroslav Klose.

Desi cu posesie mai buna in prima repriza, prima actiune importanta apartine Frantei in minutul 7, cand  Mathieu Valbuena ii paseaza in careu lui Karim Benzema, dar atacantul lui Real Madrid are un vole defectuos, mingea trecand peste poarta lui Neuer. Nemtii pun in pericol poarta lui Lloris in minutul 15, actiune ce avea sa schimbe scorul pe tabela. Toni Kross executa o lovitura libera de pe partea stanga, iar fundasul Mats Hummels reia cu capul, mingea lovind si bara transversala inainte sa intre in poarta lui Hugo Lloris.

Francezii raspund de abia in minutul 34, sutul lui Mathieu Valbuena este respins in extremis de Neuer, iar apoi Benzema nu reuseste sa trimita spre poarta, fiind blocat din 4 metri.

In repriza secunda, nemtii au preferat sa stea asezati in aparare, fiind periculosi mai ales pe contraatac. Schurrle intrat in minutul 69 in locul inexistentului Klose, avanf imediat si o ocazie de gol dar sutul sau din centrarea lui Muller trece putin pe langa poarta francezilor. In minutul 75, nemtii mai rateaza o oportunitate pe contraatac, dupa centrearea lui Ozil si luftul lui Muller, Schurrle trimite slab si Lloris respinge pericolul.

Francezii incearca egalarea la finalul timpului regulamentar de joc, Benzema avand ultima ocazie a meciului, sutul sau la coltul scurt fiind respins de Neuer.

Fara sa incante ca in primul joc de la acest Mondial , contra Portugaliei, Germania se califica totusi in semifinalele Campionatului Mondial de fotbal din Brazilia, adversa urmand sa se decia in aceasta seara din duelul sud-american, Brazilia-Columbia.

Franta: Lloris, Debuchy, Varane, Sakho (Koscielny ’71), Evra, Pogba, Cabaye (Remy ’73), Matuidi, Valbuena (Giroud ’85), Griezmann, Benzema. Rezerve: Ruffier, Landreau, Cabella, Mavuba, Mangala, Sagna, Digne, Sissoko, Koscielny, Schneiderlin.

Germania: Neuer, Lahm, Hummels, Boateng, Howedes, Kroos (Kramer ’92), Schweinsteiger, Khedira,  Ozil (Gotze ’83), Muller, Klose (Schurrle ’69). Rezerve: Zieler, Weidenfeller, Grosskreutz, Ginter, Podolski, Draxler, Durm, Mertesacker.